Lądek - Zdrój

Описание к видео Lądek - Zdrój

Lądek-Zdrój (niem. Landeck, od 1935 r. Bad Landeck, cz. Landek) – miasto w Polsce położone w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Lądek-Zdrój. Miasteczko uzdrowiskowe położone w Sudetach Wschodnich, w dolinie rzeki Białej Lądeckiej.

Uzdrowisko Lądek-Zdrój położone jest na wysokości od 440 do 500 m n.p.m. Teren miasta jest zaliczany do mezoregionu Góry Złote. Miasteczko położone jest pomiędzy pasmem Gór Złotych a Krowiarek w dolinie rzeki Białej Lądeckiej, 25 km na południowy wschód od Kłodzka. W latach 1975 –1998 miasto administracyjnie należało do województwa wałbrzyskiego.

Lądek - Zdrój prawa miejskie uzyskał w 1282 roku z nadania księcia wrocławskiego Henryka IV Probusa. Jest jednym z najbardziej znanych oraz najstarszych uzdrowisk polskich, jako uzdrowisko był znany już pod koniec XV w. Lądek - Zdrój uważany jest za najstarsze uzdrowisko w Polsce, gdyż według źródeł historycznych już w 1241 roku istniały tu urządzenia kąpielowe zniszczone przez Mongołów wracających z pola bitwy pod Legnicą.

Najstarszy zakład przyrodoleczniczy "Jerzy" z basenem zbudowanym na źródle o tej samej nazwie został wzniesiony w 1498 r. W 1678 rozpoczęto budowę tzw. Nowego Zakładu, który był wzorowany na łaźniach tureckich (po licznych przebudowach m.in. w latach 1878–1880, 1936 i po 1945 powstał obecny zdrój Wojciech).

W połowie XIX wieku na terenie wschodniej części ziemi kłodzkiej (klucz stroński) działała księżna Marianna Orańska. Także Lądek - Zdrój wiele jej zawdzięcza, dzięki jej inicjatywie wybudowano drogę łączącą miasto z Kamieńcem i Ziębicami, Bolesławowem oraz morawskim Starym Mĕstem. Jej imieniem nazwano jeden ze zdrojów, obecna Dąbrówka. W 1829 odkryto nowe źródło, obecny Chrobry. W 1838 powstało inhalatorium, bardzo nowoczesne jak na ówczesne czasy.

Od 1871 miasto leżało w granicach Niemiec. Na fali przydawania uzdrowiskom predykatu Bad, 15 lutego 1935 r. zmieniono również i nazwę Landeck na Bad Landeck. Zmiana ta wynikała z promocji miasta i nie miała związku z germanizacją nazw przeprowadzoną również na ziemi kłodzkiej.

W czasie II wojny miasto nie odniosło żadnych strat. 9 maja 1945 r. zostało zajęte bez walk przez oddział zwiadowców Armii Czerwonej. Niemiecka administracja działała do 15 czerwca 1945 roku; ostatnim urzędującym niemieckim burmistrzem był dr Hänsch. Natomiast pierwszym polskim był Stanisław Latos, który rozpoczął urzędowanie 15 czerwca 1945 r.

Polscy osadnicy zaczęli napływać od sierpnia 1945 roku. Początkowo mieszkali razem z Niemcami. W kwietniu oraz wrześniu 1946 roku przeprowadzono akcję wysiedlenia niemieckich mieszkańców miasta. W latach 1945–1953 oraz 1956–1991 działało sanatorium Armii Radzieckiej. W 1950 roku liczba mieszkańców zrównała się z przedwojenną liczbą mieszkańców miasta. Wśród mieszkańców przeważali przesiedleńcy zza nowo utworzonej granicy wschodniej.

Występują tu radoczynne (zawier radon) cieplice siarczkowe i fluorkowe. Przyjeżdżają tu przede wszystkim osoby z chorobami reumatycznymi, chorobami ortopedycznymi i chorobami neurologicznymi. Wody radonowe powodują wzrost poziomu hormonów płciowych. Najbardziej reprezentacyjnym sanatorium jest zakład przyrodoleczniczy "Wojciech" (dawny Marienbad). Wyróżnia się neobarokowymi zdobieniami, marmurowymi misami z ujęciami wód leczniczych. Zakład posiada również okrągły basen z wodą ze źródła termalnego z marmurowymi XIX-w wannami do kąpieli perełkowych.

Zabytki:
- kaplica zdrojowa NMP „Na Pustkowiu”, ul. Lipowa 2, z 1679
- park centralny, z k. XVIII w.-XIX w.
- park Moniuszki, z pocz. XIX w.
- kaplica św. Jerzego z dzwonnicą, z 1658 r., pocz. XIX w.
- park 1000-lecia, z drugiej poł. XIX w.
- ratusz, neorenesansowy z l. 1537, 1739, 1872
- zespół budynków zdrojowych w parku zdrojowym:pijalnia wód mineralnych, z 1842 r., 1905 r.
- sala do spotkań towarzyskich (kawiarnia), ul. Orla, z l. 1782, 1852, 1900
muszla koncertowa, z 1905 r.
- zakład przyrodoleczniczy "Jerzy", ul. Ostrowicza 1/2, z XVIII w.-XX w.
zakład przyrodoleczniczy "Wojciech", z 1678

Atrakcje w okolicy:
- Ruiny średniowiecznego zamku Karpień oraz położony w lesie kościółek Matki Bożej od zagubionych
- Jaskinia Radochowska i kalwaria na szczycie Cierniaka w pobliżu Radochowa
- Stołowe Skały w pobliżu Stójkowa, atrakcyjne widokowo i dobre do uprawiania wspinaczki skałkowej
- Kilkunastometrowy krzyż na stoku Iglicznej z dobrą panoramą
Skalna Brama, Skalny Mur, Trzy Baszty, Trojan – skupiska malowniczych skał na szczycie Trojaka z punktem widokowym.
- Czarne Urwisko koło Lutyni – obszar Natura 2000 chroniący cenne ekosystemy

#TurystykaiPrzygoda

Jeśli film ci się podobał okaż to autorowi i zostaw po sobie ślad w postaci komentarza, like, czy suba. Wyprodukowanie tego filmu trwa wielokrotnie dłużej niż jego obejrzenie.

Zacznij wspierać ten kanał, a dostaniesz te bonusy:
   / @turystykaiprzygoda  

Muzyka:
Music by Public Library Commute - Across The Room - https://thmatc.co/?l=1B867F17

Комментарии

Информация по комментариям в разработке