Junak XDV 125. Test skutera, wady, zalety. Od lat robili, coraz lepsze motocykle. Teraz przesadzili

Описание к видео Junak XDV 125. Test skutera, wady, zalety. Od lat robili, coraz lepsze motocykle. Teraz przesadzili

Junak wykorzystuje sentyment do polskiej marki i od lat oferuje tanie, coraz lepsze motocykle. Przez lata polska marka pozostawała w cieniu najbardziej renomowanych światowych producentów. Dodatkowo szkodziło jej to, że ich motocykle i skutery produkowali Chińczycy. Sporo było utyskiwań, że nie jest to już stary dobry Junak, tylko chiński koń trojański w polskiej pelerynie. Ale świat się zmienił. W motoryzacji zaszła elektryczna rewolucja, na rynku pojawili się nowi liderzy i produkty chińskie przestały być już tylko tańsze, a zaczęły być postrzegane jako lepsze. Doprowadziło to do sytuacji, w której nowy Junak XDV 125 już nie próbuje kroczyć za światową czołówką, kusząc nas jedynie sentymentem do polskiej marki motocykli. Junak XDV 125 to znakomity skuter 125 na prawo jazdy kategorii B w nowym segmencie cross over. Junak XDV 125 już nie próbuje zbliżyć się do najlepszych skuterów w tej klasie, ale sam tworzy zupełnie nową kategorię tego, co możemy dostać w super uniwersalnym skuterze bez prawka na motocykl w cenie, która wydaje się śmiesznie niska. Tak wygląda przyszłość skuterów i pisze ją polska marka!

Naszą wycieczkę po modelu XDV 125 zaczniemy od silnika. Pracuje tu czterosuwowy, jednocylindrowy i chłodzony cieczą motor o pojemności 124 cm3. Maksymalna moc wynosi 11,44 KM przy 8750 obr./min. Producent deklaruje, że prędkość maksymalna to 92 km/h. Warto wspomnieć, że na pokładzie jest system Start/Stop, który można włączyć lub wyłączyć przyciskiem umieszczonym z prawej strony kierownicy.

W klasie 125 liczy się każdy koń mechaniczny i przy mojej masie lepiej sprawdziłby się silnik 13 KM. Od 0 do 60 km/h Junak przyspiesza w miarę żwawo, ale powyżej 70 km/h zaczyna się walka o każdy dodatkowy kilometr. Dla lżejszej osoby przyspieszenie i prędkości będą w sam raz.

System Start/Stop działa w sposób nie do końca dla mnie zrozumiały, ponieważ zdarzało się, że przy pełnym zatrzymaniu silnik nadal pracował, choć powinien zgasnąć. Z doświadczenia wiem jednak, że system ten nie ma zbyt wielu fanów w przypadku jednośladów, więc niewielu osobom będzie to przeszkadzać. Inna sprawa, że silniki klasy 125 są dość ekonomiczne, a do tego mamy tu całkiem pojemny zbiornik paliwa o pojemności aż 13,5 l.

Skoro Junak zachęca do tego, żeby zabrać XDV 125 na łono natury, to zawieszenie powinno iść w parze z tymi zachętami, ale jest tak tylko połowicznie. Z przodu mamy widelec teleskopowy o raczej standardowym skoku i łatwo go dobić, jeśli mamy następujące po sobie większe nierówności.

W przypadku zawieszenia tylnego zastosowano dwa amortyzatory o dużym skoku i z regulacją napięcia wstępnego sprężyny. Tutaj sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Czuć komfort i duży zapas zakresu pracy, a w jego pracy nie ma cienia nerwowości.

Nie mogę też pominąć kwestii schowków. Z przodu jest jeden schowek, który umieszczono po lewej stronie i w środku znajduje się gniazdo USB. Przy kierownicy z kolei zamontowano ładowarkę 12V. Schowek jest zaskakująco pojemny. Pod siedzeniem również jest przyzwoita przestrzeń na bagaż, ale oczywiście próby zamknięcia siedziska z włożonym do środka kaskiem integralnym zakończyły się fiaskiem. Z tyłu niestety próżno szukać stelaża na kufer, więc będziecie musieli go dopasować metodą prób i błędów.

Комментарии

Информация по комментариям в разработке