Jak powstają naczynia z ceramiki? - Fabryki w Polsce

Описание к видео Jak powstają naczynia z ceramiki? - Fabryki w Polsce

Odwiedzamy dziś zakład ceramiczny w Wilkowicach pod Bielsko-Białą. Wytwarzana jest tu kamionka stołowa, która mimo upływu lat cieszy się niesłabnącą popularnością.

Do produkcji naczyń ceramicznych przede wszystkim potrzebna jest forma, dzięki której przedmioty uzyskują swój kształt. Przygotowaniem takiej formy zajmuje się modelarz. Na kole modelarskim toczy wzór przedmiotu, czyli tzw. modelkę. Wzór musi być o 14% większy od naczynia, które chcemy wykonać, bowiem masa ceramiczna po przejściu wszystkich procesów produkcyjnych, skurczy się dokładnie o 14%.
Wzór przedmiotu następnie jest oblewany gipsem. Po wyschnięciu gipsu i po wyjęciu modelki otrzymujemy gotową formę.

Masa ceramiczna to mieszanka różnego rodzaju glin, kaolinów, skaleni oraz piasków, które po dodaniu wody mieszane są dokładnie przez 10 do 12 godzin w specjalnym młynie.

Co ciekawe masa ceramiczna ma swoją pamięć i trzeba się z nią odpowiednio obchodzić.

Odwiedzamy stanowisko formiarza, który za pomocą specjalistycznych maszyn formuje kształt naczyń.

Formiarz bierze odpowiednią ilość gotowej masy i nakłada ją na formę. Nóż maszyny rozprowadza masę po ściankach oraz wykraja zewnętrzny kształt talerza.

Do wyrobu każdego przedmiotu trzeba zawsze wziąć odpowiednią ilość dobrze przygotowanej masy ceramicznej.
Doświadczony formiarz już po dotyku jest w stanie stwierdzić czy masa się nadaje.

Podobnie jak talerze formowane są kubki. Głowica maszyny, zatapia się w masie i rozciera masę po ściankach formy.
Do kubka trzeba jeszcze przykleić uszy.
Taki kubek musi teraz dobrze wyschnąć. Zostawiamy go na jeden dzień.

Formowanie to jedna z metod na wyrabianie ceramiki. Kolejną jest odlewanie. W ten sposób powstają przedmioty o niesymetrycznych kształtach. Chodzi o różnego rodzaju półmiski, czajniczki, mleczniki.

Potrzebna jest do tego masa ceramiczna o rzadszej konsystencji, mniej więcej śmietany 18tki. Odlewnik wlewa masę do form.
Gdy mniej więcej po 20 minutach forma gipsowa wchłonie wodę z masy ceramicznej, na ściankach utworzy się twardsza warstwa o grubości około 5 milimetrów. Wówczas odlewnik wylewa nadmiar masy i odstawia na około godzinę. Po tym czasie odcina naddatki masy i rozbiera formę.

Drugiego dnia zarówno przedmioty odlane, jak i formowane nadają się do obrabiania.

Teraz kubki trzeba utwardzić w piecu, na razie są kruche i łatwo je uszkodzić. Wypalanie wstępne w temperaturze 900 stopni celsjusza trwa 8, do nawet 12 godzin.

Malarka dekoruje kubki ręcznie. Umiejętności plastyczne to wymóg konieczny na tym stanowisku.

Nasze kubki znów trafią do pieca, tym razem na ostateczny wypał, tzw. wypał ostry w temperaturze 1250 stopni cejsjusza. Potrwa to około 6 do 7 godzin. Kolejne 6 godzin, będą stygnąć.

Następnego dnia przedmioty wyciągane są z pieca. W sumie czas jaki trzeba poświęcić na wytworzenie jednego naczynia ceramicznego, to około 4 dni. Jakiekolwiek przyspieszanie nie wchodzi w grę. Masa ceramiczna ma swoje wymogi.


--
Portal : https://fabrykiwpolsce.pl
Subskrybuj kanał: http://bit.ly/2trnVPE
Facebook: http://bit.ly/2ur7xLQ

Fabryki w Polsce to podróż po zakładach produkcyjnych znajdujących się na terenie Polski. Można więc śmiało powiedzieć, że zwiedzamy przemysł w Polsce. Inspirowaliśmy się popularnym programem „Jak to jest zrobione?”, znanym z telewizyjnego kanału Discovery. Co tydzień wspólnie z naszymi widzami odwiedzamy zakład produkcyjny, żeby sprawdzić jak przebiega wybrany proces produkcji. Co tydzień na nasz kanał trafia bowiem film dokumentalny, z którego dowiadujecie się jak produkowane są m.in. maszyny, zawiesia linowe, jachty, druty, okna, rozjazdy kolejowe, grzejniki, styropian itd. Pewnie interesuje was też, jak powstaje jedzenie? Na naszym kanale pokazaliśmy m.in. parówki, Pepsi, Prince Polo, paluszki, musztardy, keczup, majonez, sery i wiele innych. To niesamowite jak pasjonująca potrafi być produkcja. Tak wiele interesujących informacji niesie z sobą nauka i technika. Co tydzień bowiem poznajecie z nami ciekawostki, jakie kryją w sobie fabryki. Przed nami fabryka nie ma żadnych tajemnic.

A jeśli chcielibyście się dowiedzieć jak to działa, jak pracuje dana maszyna, jak funkcjonuje park rozrywki, jak uwarzyć piwo z popularnym browarem, śledźcie Fabryki w Polsce Extra. Nasz nowy format, który co jakiś czas publikujemy na kanale.

Odkrywajcie z nami nowe fabryki, w które obfituje cała Polska.
--
Sprawdź również nasze inne filmy, polecamy :

Комментарии

Информация по комментариям в разработке