Baćinska jezera - netaknuta priroda Teutinih bisera

Описание к видео Baćinska jezera - netaknuta priroda Teutinih bisera

Baćinska jezera skup su 7 jezera (Oćuša, Crniševo, Vrbnik, Plitko jezero, Podgora, Sladinac i Šipak) u blizini grada Ploča na jugu Hrvatske. Od tih sedam jezera, šest ih je spojeno i moguće ih je obići prolaskom iz jezera u jezero. Sama jezera nalaze se otprilike na pola puta između Splita i Dubrovnika, a magistrala prolazi odmah iznad njih. Ime su dobila po mjestu Baćina koje je ujedno i jedan od dva ulaza na jezera. Drugi ulaz je u mjestu Peračko blato.


Baćinska jezera su mjesto prelijepe prirode i nestvarnog mira. Čak i u srcu sezone, većina putnika nakratko stane na vidikovac iznad jezera, fotografiraju i nastave dalje prema Splitu ili Dubrovniku. Samo manji postotak odluči se na posjet ovoj oazi u kršu. To je zapravo dobra stvar jer su na ovaj način Baćinska jezera i u srcu sezone relativno mirna, za razliku od ostatka obale.


Jezera su inače kriptodepresijska, što znači da im se površina nalazi iznad razine površine mora, a dno ispod razine morske površine. Legenda kaže da je Ilirska kraljica Teuta obožavala jezera te je na njima imala svoje dvore. Zato se Baćinska jezera često nazivaju i Teutini biseri. Na području jezera Sladinac vidljivi su ostaci rimskog naselja Preatoria.


Baćinska jezera već smo provlačili kroz nekoliko epizoda, ali ova je prva koja se bavi isključivo njima. Jezera su prije stotinjak godina spojena s morem i rijekom Maticom koja protječe kroz Vrgorsko polje. U tu svrhu su prokopana 2 tunela, kraći, koji se nalazi u mjestu Baćina i spaja jezera s morem, i duži (tunel Maričevac), koji se nalazi u Peračkom blatu i kroz njega teče rijeka Matica tijekom kišne sezone.


Tunel Maričevac je dosta zanimljiv, tijekom ljetnih mjeseci je suh i može se proći kroz njega. Zbog tunela Maričevac, razina vode u Baćinskim jezerima naraste više od metra tijekom kišnih mjeseci.


Oko Baćinskih jezera uređena je pješačko - biciklistička staza koja je odličan način obilaska jezera kopnenim putem. No, za doživjeti pravu prirodu ovog mjesta, predlažemo da ih istražite bilo kojom vrstom plovila. Tijekom sezone na jezerima su aktivni izleti tradicionalnim neretvanskim lađama, SUP daskama i kajacima.


Zanimljivo je da grad Ploče i šira okolica vodu za piće dobivaju iz Baćinskih jezera, točnije iz izvora Klokun koji se nalazi u blizini Peračkog blata. Osim Klokuna, na jezerima postoji još izvora, a najpoznatiji su Oćuša i Mindel. Oćuša je skup 3 mala izvora i lako ih je posjetiti s kopna i s jezera. Mindel je jedno od najpoznatijih i najposjećenijih mjesta na jezerima, a do njega vodi makadamska cesta.


Oćuša je inače i ime površinom najvećeg jezera i jedino jezero koje na sebi ima 3 mala otoka. Najveći i najpoznatiji zove se Otok ljubavi. Za razliku od današnjeg vremena, jezera su nekad bila mnogo popularnija i posjećenija. O tome svjedoči i ruševina glavne zgrade kampa koji se nalazi u blizini Baćine.


Ako putujete jugom Hrvatske, Baćinska jezera su svakako mjesto koje želite posjetiti. Za sam obilazak vam ne treba mnogo vremena, a sigurno ćete poželjeti ostati što duže. Posjet Baćinskim jezerima može se kombinirati s obilaskom obližnjeg ušća rijeke Neretve kao i s ostatkom doline Neretve.

Комментарии

Информация по комментариям в разработке