Łąkotka | Przyczyny, diagnoza, leczenie

Описание к видео Łąkotka | Przyczyny, diagnoza, leczenie

00:00 Czym są łąkotki?
00:32 Urazy łąkotki
01:32 Diagnostyka
02:11 Leczenie uszkodzeń łąkotki
03:01 Ratuj łąkotkę
03:57 Powrót do zdrowia po zabiegu

Łąkotki są to chrząstki w stawie kolanowym, które są ważnym elementem stabilizującym, jak i również elementem ochraniającym chrząstkę stawową.

Rozróżniamy:
- łąkotkę boczną,
- łąkotkę przyśrodkową.

Najczęstszym urazem, który powoduje uszkodzenie łąkotki jest uraz rotacyjny skrętny. Jego efektem jest zablokowanie kolana z uczuciem przeskakiwania. Wówczas konieczne jest szybkie skontaktowanie się z lekarzem ortopedą, gdyż taki uraz powoduje problemy z poruszaniem kolana, silny ból, a często także krwiaki. Zdarza się, że jedynym rozwiązaniem jest szybka artroskopia.

Przy urazie łąkotki mamy do czynienia z:
- silnym bólem,
- uczuciem przeskakiwania,
- blokowaniem się kolana,
- krwiak.

Uszkodzenie łąkotki diagnozuje się na podstawie szczegółowego wywiadu oraz badania rezonansu magnetycznego. Rezonans magnetyczny pokazuje w całości łąkotkę w różnych sekwencjach oraz projekcjach, stąd lekarz ma możliwość odpowiedniego zaplanowania leczenia.

W środowisku ortopedów występuje bardzo istotne hasło: „Ratuj łąkotkę”. Dlaczego? Otóż wielu ortopedów nadal usuwa fragmenty łąkotki w celu jej ratowania. Daje to dobre skutki, jednak po około 10 latach bardzo często pojawiają się zmiany zwyrodnieniowe i jedynym rozwiązaniem zostaje endoprotezoplastyka stawu kolanowego. Dlatego należy zrobić wszystko, aby łąkotkę zagoić. Popularną metodą jest zastosowanie implantów kolagenowych. Ortopedzi wykorzystują także całe łąkotki z banku tkanek. Wszystko to zależy od samego urazu. Czas powrotu do zdrowia po zabiegu łąkotki również jest zależny od zastosowanej metody operacyjnej.

#łąkotka #łąkotkauszkodzenie #łąkotkaleczenie

https://www.rehasport.pl/service/lakotka

Комментарии

Информация по комментариям в разработке