Krytyka filmowa - odkupienie straconego czasu? Bolesław Racięski | Podcast FKA odc. 10

Описание к видео Krytyka filmowa - odkupienie straconego czasu? Bolesław Racięski | Podcast FKA odc. 10

Co Bolesław Racięski sądzi o obecnych produkcjach franczyzy Star Wars? Dlaczego chciałby znaleźć się na planie filmu braci Lumière „Wyjście robotników z fabryki”? Jaki trend we współczesnej krytyce filmowej zaskoczył go swoją popularnością? Jaki polski film poleca wszystkim zagranicznym znajomym ze względu na jego uniwersalność? Dlaczego „Zimną wojnę” oraz „Strefę interesów” nazywa filmami podróżującymi?

Gościem kolejnego odcinka podcastu Festiwalu Kamera Akcja - poświęconego osobom, które pracują w branży filmowej, kochają rozmawiać o kinie, zajmują się filmami, ale niekoniecznie je robią, jest Bolesław Racięski - filmoznawca, doktor nauk humanistycznych, współtwórca podcastu „Ścieżka dźwiękowa” oraz kanału czasopisma „Ekrany”.

W trakcie rozmowy opowiedział, co ceni sobie w kinie latynoamerykańskim, dlaczego utożsamia się z animacją Disneya „Parowiec Willie” oraz jak wygląda praca reżyserów filmów superbohaterskich. Zdradził, dlaczego według niego krytyka filmowa pełni czasami funkcję odkupienia straconego czasu, na jaki temat rozmawiał w trakcie 10-godzinnej dyskusji podczas 10. edycji festiwalu oraz z twórczością, którego argentyńskiego reżysera kojarzy Kamerę Akcję. Podzielił się tytułami swoich ulubionych podcastów oraz wideoesejów takich jak „Star Wars Minute”, „On Cinema at the Cinema” oraz „Every Time a Painting”. „Na noże” i „Gwiezdne Wojny: Ostatni Jedi” - czy zgadniecie który film Riana Johnsona jest jego ulubionym? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!

BOLESŁAW RACIĘSKI:
Filmoznawca, doktor nauk humanistycznych, współtwórca podcastu „Ścieżka dźwiękowa” oraz kanału czasopisma „Ekrany” na YouTube. Aktualnie kieruje projektem badawczym NCN poświęconym kinematografiom latynoamerykańskim. Uczy też historii filmu oraz przeróżnych niesamowitości, między innymi na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Warszawskiej Szkole Filmowej.

_____
15. Festiwal Kamera Akcja odbędzie się od 24 do 27.10.2024 w Łodzi oraz od 14 do 23.10.2024 online na platformie Think Film. Zadanie realizowane jest dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Uniwersytetu Łódzkiego – mecenasa festiwalu. Głównymi partnerami festiwalu są Monopolis i Szkoła Filmowa w Łodzi. Festiwal Kamera Akcja i Festiwal Mediów Człowiek w Zagrożeniu tworzą sieć współpracy „Łódzki Festiwal Filmowy”.

Комментарии

Информация по комментариям в разработке