Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej / Częstochowa Północy

Описание к видео Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej / Częstochowa Północy

Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Skrzatuszu posiada długą i ciekawą historię. Sięga ona okresu reformacji, kiedy to w 1575 r., do małej, polskiej wsi przywieziono cudownie uratowaną figurę Matki Bożej trzymającej na kolanach zdjętego z krzyża Jezusa. Od tego czasu miejsce to zaczęło być znane cudów i łask udzielanych za pośrednictwem świętej figury. Jan III Sobieski w podzięce za wiktorię wiedeńską ofiarował Sanktuarium hojne dary.

Świątynia wzniesiona w latach 1687-1694 do dziś góruje nad okolicą i jest zwana Częstochową Północy. Miejscem znanym z uzdrawiających mocy, w których modlili się między innymi król Jan III Sobieski, kard. Karol Wojtyła przed wyborem na papieża oraz kard. Józef Glemp. Figura została ukoronowana 18 IX 1988 przez kard. Józefa Glempa. Uroczystości koronacyjne rozpoczęły się już dzień wcześniej.

Pierwszym prob. parafii został jezuita ks. Jakub Krueński. Figura Piety uznana za cudowną przez biskupa poznańskiego na podstawie dokumentacji 66 wydarzeń uznanych za cudowne. Z braku miejsca zacytuję tylko jedno takie zdarzenie.

W kronice ks. Andrzeja Delerdta z 1777 r. zapisano:

"Chłopaczek ze wsi Skrzatusz kąpiący się w jeziorze utonął, którego w godzinę rodzice i krewni szukając na brzegu z wody wyciągnęli żywać począł i zdrowo na nogi powstawszy wyznał, że go Najświętsza Panna w tej postaci jako w obrazie skrzatuskim widzieć się dała, za rękę wziąwszy do brzegu przyprowadziła."

W 1680 r. do Skrzatusza po raz pierwszy przybył król Jan III Sobieski, by prosić Matkę Boską Bolesną o potomka. Prośba została wysłuchana, królowi urodził się syn Aleksander. Trzy lata później, tuż przed wiktorią wiedeńską, król Jan III Sobieski modlił się tu o zwycięstwo. Jak wiemy z historii i ta prośba została wysłuchana.

Pieta Matki Bożej Bolesnej umieszczona jest w bogato zdobionym głównym ołtarzu w stylu barokowym, mającym budowę konfesji przykrytej baldachimem, wspartej na czterech kolumnach. Świątynia została w ostatnich latach wyremontowana, nadano jej bogate zdobienia, odremontowano nawy boczne i przeprowadzono renowację figury Matki Bożej. Freski na ścianach prezbiterium pochodzące z 1698 r, zachowały się do dnia dzisiejszego. Dzięki tym malowidłom stosunkowo wąska świątynia optycznie wydaje się większa.

Zabytkowe ołtarze boczne, chrzcielnica, a także ambona pochodzą z XVII w. Zabytkowe są też pierwsze, uszkodzone w wyniku zapadnięcia sufitu organy z XVII w., drugie, większe pochodzą z 1876 r.

Ze względu na swoje znaczenie sakralne świątynia jest jednym z najważniejszych i najstarszych miejsc kultu maryjnego w Polsce, miejscem pielgrzymek wiernych z całego kraju i z zagranicy. W ostatnim czasie wybudowano Domu Pielgrzyma. Odpusty odbywają się tu dwa razy w roku. Do Skrzatusza zjeżdża wówczas tysiące pielgrzymów z całej Polski.

Sanktuarium w Skrzatuszu oddalone jest o około 20 km od Piły (10 minut jazdy samochodem) i 11 km od Wałcza ( 11 minut jazdy samochodem. Prowadzą tu także szlaki rowerowe i piesze.

Skrzatusz (niem. Schrotz) – wieś w Polsce, położona w województwie wielkopolskim, w powiecie pilskim. Była to wieś królewska starostwa wałeckiego, pod koniec XVI wieku leżała w powiecie wałeckim województwa poznańskiego. W latach 1975 -1998 wieś administracyjnie należała do województwa pilskiego.

Pierwsze wzmianki o Skrzatuszu pochodzą z 1438 r. Właścicielem wsi był Jan Kostka. W 1575 r. do miejscowego kościoła sprowadzono gotycką figurkę Matki Bożej Bolesnej (pieta) z I. poł. XV w. Miejscowość stała się miejscem pielgrzymkowym szeroko znanym w całej Wielkopolsce, co doprowadziło do utworzenia 1 I 1658 roku samodzielnej placówki duszpasterskiej. Od 1650 Skrzatusz był rezydencją starostów nowodworskich, bywali tu polscy królowie Jan III Sobieski i Stanisław Leszczyński.

Dzięki staraniom starosty nowodworskiego Wojciecha Konstantyna z Goraja Brezy 15 IX 1660 roku biskup Wojciech Tholibowski odłączył Skrzatusz od Wałcza i erygował samodzielną parafię. Pierwszym prob. parafii został ks. Jakub Krueński. W związku z powstaniem parafii, za przykładem króla Jana III Sobieskiego, w latach 1683–1694 Wojciech Breza zafundował w Skrzatuszu nową murowaną świątynię, która została obdarzona wezwaniem Wniebowzięcia NMP.

Konsekracji kościoła dokonał w niedzielę "Laetare" 6 III 1701 r. biskup pomocniczy poznański, Hieronim Wierzbowski. Po zwycięskiej wojnie przeciw Turkom i Tatarom Jan III Sobieski 20 IX 1690 r. specjalnym przywilejem powiększył dochody skrzatuskiego kościoła. Parafia została zrównana w swoich prawach z wielkimi parafiami miejskimi.

#TurystykaiPrzygoda

Jeśli film ci się podobał okaż to autorowi i zostaw po sobie ślad w postaci komentarza, like, czy suba. Wyprodukowanie tego filmu trwa wielokrotnie dłużej niż jego obejrzenie

Muzyka:
zero-project - 02 - Autumn prelude (zero-project.gr), licensed under the "Creative Commons Attribution 3.0 Unported License" Download page:
https://zero-project.gr/music/albums/...

Комментарии

Информация по комментариям в разработке