Stylowy ogród z rozwiązaniami smart - jak łączyć naturę z technologiami? | Podcast Somfy

Описание к видео Stylowy ogród z rozwiązaniami smart - jak łączyć naturę z technologiami? | Podcast Somfy

W siódmym odcinku podcastu Smart Domowe Rozmowy by Somfy, prowadząca Natalia Tur gości Dominika Strzelca - jednego z najbardziej znanych ogrodników w Polsce. Od lat pokazuje on, jak dbać o rośliny oraz jak zmieniać swoje ogrody. Dominik dał się poznać widzom także w kilku programach telewizyjnych – m.in. jako prowadzący w „Odlotowym ogrodzie” czy „Polowanie na ogród”. Ponadto, jest pasjonatem nowoczesnych technologii. W odcinku udzieli m.in. kilku porad, od czego zacząć swoją przygodę z tworzeniem ogrodu, podpowie jakie rośliny dobrać przy aranżacji balkonu, ale także opowie o swoich doświadczeniach, jak np. stosowanie sterowanych markiz na patio oraz o tym, jakie inne smart technologie się sprawdziły w jego prywatnym ogrodzie.
Zapraszamy również do przesłuchania odcinka w formie podcastu na Spotify:
https://open.spotify.com/episode/1DFi...


Odcinek w pigułce:
Pięć rad dotyczących ogrodu:
1. Dobry ogród, to dobrze zaaranżowany ogród.
2. Jeśli nie mamy wiedzy, a zaczynamy swoją przygodę z ogrodem – zdecydowanie warto zlecić wykonanie projektu profesjonalnej pracowni architektury krajobrazu. Dzięki temu unikniemy błędów, a to finalnie pozwoli oszczędzić czas i pieniądze.
3. Proporcje – w każdym ogrodzie ważne są proporcje. Trzeba uważać na to co za duże, ale też co jest za małe. To co najciekawsze nigdy nie może być przesłonięte i niewidoczne.
4. Z jednego punktu ogrodu nie możemy widzieć jego całości – potrzebna jest doza tajemniczości, podzielenie ogrodu na strefy, tak żeby z każdej strony wyglądał on inaczej i budził ciekawość.
5. Kolorystyka – musi być spójna. Ma ona ogromny wpływ na to, jak się czujemy w ogrodzie.
*W małej przestrzeni ogrodowej – do 100 metrów, nie dajemy zbyt dużej ilości kolorów, kwiecia i architektury – spowoduje to bałagan i chaos.

Czy balkon lub mały taras również można łatwo zaaranżować, aby był przytulnym miejscem do spędzania wolnego czasu?
Każdą przestrzeń można stworzyć tak, aby stała się ulubionym miejscem do spędzania czasu. Co potrzebujemy? Patent, pomysł, triki, odpowiednie materiały. To sprawi, że nawet malutki balkonik może być przytulny. Na przestrzeni swojej pracy zaobserwowałem kilka rzeczy:
• jedną z najczęstszych pułapek jest fakt, że zwykle nie widzimy możliwości i potencjału swoich przestrzeni, zakładamy z góry, że na naszym balkonie czy tarasie nie ma na nic miejsca. Nic bardziej mylnego, każdą przestrzeń da się zaaranżować.
• dobór odpowiednich materiałów – żeby mała przestrzeń spełniała oczekiwania fajnego, przytulnego miejsca, niestety często wymaga większego wkładu finansowego. Małe przestrzenie zwykle są droższe niż te większe. Te drugie – łatwiej jest oszukać, można dać więcej trawy, roślin – co jest tańszą opcją. Mała przestrzeń – gdzie każdy metr ma znaczenie, staje się nieco trudniejszym wyzwaniem.

Porady dla przyszłych posiadaczy roślin na balkonach:
1. Wybór odpowiednich gatunków roślin – na start niezbędny jest zakup porządnego, dobrego atlasu roślin, który będzie bazą i księgą wiedzy o wybranych roślinach, ich pielęgnacji, upodobaniach.
*Na balkony polecamy sezonowe rośliny kwitnące w donicach.
2. Donice powinny być izolowane termicznie i stać na podwyższeniu (nie bezpośrednio na płytkach). Dzięki temu unikniemy wychłodzeniu ich korzeni.
3. Unikać iglaków.
4. Im mniejsza doniczka, tym częściej podlewamy.

Комментарии

Информация по комментариям в разработке