Jak zachránit oblíbenou ovocnou odrůdu a odběr roubů

Описание к видео Jak zachránit oblíbenou ovocnou odrůdu a odběr roubů

Máte nějakou svoji vzácnou oblíbenou odrůdu, starý ovocný strom nebo keř, který si chcete namnožit nebo uchovat pro svoje děti a budoucí generace?

V tomto videu uvidíte, jak se podařilo zachránit přes padesát let starou meruňku, kterou vichřice rozčísla vedví. Polovina kmene špatně zapěstovaného dvojáku se odštípla a vytvořila ránu velikou cca 100x30 cm. Rána byla začištěna, ošetřena a byl proveden zmlazovací a prosvětlovací řez, který zároveň vyrovnal jednostranné přetížení koruny. Následující rok byly odebrány rouby, které byly na jaře naroubovány na podnože z myrobalánu, kterému se na naší zahradě s jílovitou půdou daří. Meruňka, která plodí krásné, veliké a chutné plody, tak zůstane zachována i pro další generace.

Odběr roubů provádíme v době vegetačního klidu, rouby nesmí být narašené.

Rouby peckovin (broskvoně, meruňky, třešně, višně, slivoně) a bobulovin (angrešty, josta, rybízy) odebíráme kolem Vánoc a Nového roku při oblevě, když nemrzne. Nejpozději do poloviny ledna, později už mohou být narašené, a to se hůře ujímají. Ohledně odběru řízků drobného ovoce se dozvíte více ve videu „Rozmnožování rybízu a angreštu“    • Rozmnožování rybízu a angreštu  .

Rouby jádrovin (jabloně, hrušně, asijské hrušně, kdouloně…) můžeme odebírat od prosince do konce února, někdy i v březnu (pro metodu roubování ze stromu na strom).

Rouby by měly být silné minimálně jako tužka, dlouhé 30-40 cm. Nejvhodnější a nejlépe vyzrálé výhony bývají na jižní osluněné straně na vnější části koruny. Ideální je odebrat jednoleté výhony i s pár centimetry dvouletého dřeva, které zabrání vyschnutí roubu (dvouletá část se těsně před roubováním odstraní).

U starších stromů s malými přírůstky je nutno již rok před odběrem roubů provést zmlazovací a prosvětlovací řez, kterým vyvoláme tvorbu nových silných letorostů, ze kterých si v zimě odebereme rouby.

Rouby až do doby jarního roubování uskladníme nejlépe ve sklípku se stálou teplotou mírně nad 0 °C (0 °C až 5 °C) zapíchnuté do vlhkého písku v nádobě.

Ve videu můžete vidět:
0:00 úvod, aktuální počasí 23. 12. 2020, 9 °C, ideální podmínky pro odběr roubů
1:11 ukázka meruňky naroubované na podnož z myrobalánu
2:09 ukázka staré meruňky poškozené vichřicí; popis ošetření rány a zmlazovacího řezu jako přípravy pro odběr roubů
6:47 odběr roubu ze staré meruňky po zmlazovacím řezu v předchozích letech
8:24 ukázka srůstu roubu z meruňky a myrobalánové podnože po naroubování metodou anglické kopulace
9:28 označení roubu dané odrůdy; možnosti uskladnění roubů
10:44 vytvoření matečnice pro zachování odrůdy a pravidelný odběr roubů
11:07 výběr vhodné podnože a její úprava pro zapěstování stromku
12:36 období vhodná pro odběr roubů peckovin, drobného ovoce a jádrovin
14:14 popis roubů vhodných k odběru
15:59 stará odrůda jabloně Matčino naroubovaná na semenáči; rozdíl mezi vegetativním a generativním množením. Při vegetativním množení vzniká nový jedinec z části (roubu) původní mateřské rostliny, díky tomu zůstanou u potomka zachovány všechny vlastnosti mateřské rostliny. Při generativním rozmnožování vzniká nový jedinec ze semene, tzn., že potomek se díky genetické variabilitě více či méně liší od původní mateřské rostliny.
18:01 povětrnostní podmínky (ne)vhodné pro odběr roubů
19:22 zdroje podnoží pro roubování
20:55 přestárlá slivoň švestka přerostlá odnožujícími výmladky myrobalánu; využití výmladků pro naroubování a zapěstování nového stromu při zachování stejných vlastností původní švestky
22:18 volba vhodné podnože podle vzrůstnosti - např. největší stromy u jádrovin tvoří podnože ze semenáčů - koruna stromů má až 10 metrů v průměru (odrůda jabloně Croncelské), nejmenší stromy rostou na slabě rostoucích podnožích (u jabloní jsou to například podnože M9 a J-TE-E vhodné pro pěstování zákrsků)

Video bylo natočeno 23. prosince 2020.

Odkazy na videa o pěstování ovocných stromů a keřů:
I. Rozmnožování rybízu a angreštu    • Rozmnožování rybízu a angreštu  
II. Řez angreštu    • Řez stromkového a keřového angreštu  
III. Řez černého rybízu    • Řez černého rybízu  
IV. Jak zachránit oblíbenou ovocnou odrůdu a odběr roubů    • Jak zachránit oblíbenou ovocnou odrůd...  
V. Řez maliníku – jak sklízet maliny až 6 měsíců v roce    • Řez maliníku – jak sklízet maliny až ...  
VI. Řez ostružiníku pro sklizeň kvalitních plodů    • Řez ostružiníku pro sklizeň kvalitníc...  
VII. Množení a výsadba maliníku a ostružiníku    • Množení a výsadba maliníku a ostružiníku  

Dotazy a zkušenosti pište prosím do komentářů.

ČLENSTVÍ: Staňte se členem tohoto kanálu a získejte tak přístup k členským výhodám. Klikněte na tlačítko PŘIPOJIT SE pod videem nebo na tento odkaz:
   / @plodnazahrada  

KONZULTACE: Pokud máte zájem o individuální konzultaci, ušitou přímo na míru vašim potřebám, tak mi prosím napište na e-mail: [email protected]. Jedná se o formu placené služby.

DALŠÍ TIPY z Plodné zahrady můžete sledovat na:
→ Instagram:   / plodnazahrada  
→ Facebook:   / plodnazahrada  

Комментарии

Информация по комментариям в разработке