We Wrocławiu mieszka kilka tysięcy Białorusinów, wielu z nich przyjechało tu po wydarzeniach z 2020 roku. Uciekając przed reżimem Łukaszenki, wybrali Wrocław jako nowy dom. Tu tworzą swoją społeczność, dbając o kulturę i dlatego po raz 11. we Wrocławiu organizowany jest Festiwal Niezależnej Kultury Białoruskiej. Jednym z wydarzeń w ramach festiwalu było spotkanie z Cichanouską.
Tabor, Lizaveta i Jahor to studenci Uniwersytetu Wrocławskiego. Studiują na drugim roku, każdy z nich inny kierunek. Do Wrocławia przyjechali w poprzednim roku. W naszym materiale występują w maseczkach, w obawie przed reżimem Łukaszenki i konsekwencjami, które mogą ich spotkać.
Wielu Białorusinów po prostu przyjechało do Wrocławia, bo Wrocław to bardzo wielka grupa społeczna, zespół ludzi, który tu powstał. To jest bardzo fajne, bo organizuje dużo różnych wydarzeń dla Białorusinów - mówi Tabor, student UWr.
Jednym z takich wydarzeń było spotkanie z Cichanouską, liderką białoruskiej opozycji, podczas którego sala była wypełniona po brzegi.
Białoruś przechodzi przez prawdziwą katastrofę polityczną, ekonomiczną, humanitarną i kulturalną. Nigdy wcześniej w najnowszej historii niezależność Białorusi nie była tak zagrożona. Wrocław stał się domem dla wielu Białorusinów. Przede wszystkim dla studentów, aktywistów i ludzi związanych z kulturą. Nie tylko domem, ale i prawdziwym kulturalnym hubem. Życie Białorusinów we Wrocławiu robi wrażenie - mówi Swiatłana Cichanouska, liderka białoruskiej opozycji.
Dla każdego z naszych bohaterów to spotkanie oznaczało coś innego, ale dla wszystkich było niezwykle ważne.
Oczywiście to jest bardzo ważne, dlatego że spotykamy się z tymi ludźmi, dla których wyszliśmy na protesty lub jeszcze coś. Kiedy oni przyjeżdżają, to rozumiemy, że nie jesteśmy sami. Nie jesteśmy samotni, nie jesteśmy jedyni i możemy wpływać na to, co się dzieje - zaznacza Tabor, student UWr.
Trudno jest się nie poddawać, bo dużo czasu naprawdę minęło. Uważam, że wszyscy są tym zmęczeni. Chyba coś jeszcze musi się wydarzyć, ale nie tylko zmęczenie. Jesteśmy też przestraszeni, bo ludzie, którzy wychodzili na protest w 2020 roku, teraz cierpią z tego powodu. Ja na przykład nie wracam do domu. Tutaj na spotkaniu zauważyłam jak naprawdę jest nas dużo. To pomaga. Czuję się bardziej w domu - podkreśla Lizaveta, studentka UWr.
Spotkanie takie jak dziś jest wyjątkowe. To spotkanie z osobą, która jest inspiracją dla całej Białorusi. Dla mnie i dla mojej rodziny zawsze osobą, która zmieniła historię Białorusi i wyjątkową osobą, która w XXI wieku miała wpływ jako jednostka na historię swojego kraju - dodaje Jahor, student UWr.
Cichanouska na spotkaniu podziękowała Polakom i Białorusinom za długoterminowe wsparcie.
Odwiedź Telewizję Echo24:
Oficjalny portal informacyjny:
http://www.echo24.tv/
Facebook:
/ telewizjaecho24
Instagram:
/ telewizjaecho24
YouTube:
/ telewizjaecho24
Информация по комментариям в разработке