Wydma i plaża w Czołpinie

Описание к видео Wydma i plaża w Czołpinie

Wydma i plaża w Czołpinie

Czy w Polsce istnieją jeszcze miejsca dzikie, nie zmienione ludzką ręką. Czy na polskim, wybrzeżu są jeszcze dzikie plaże, gdzie można wypocząć w ciszy i spokoju. Gdzie można oddychać czystym, morskim powietrzem nasyconym jodem. Czy leżąc lub spacerując po ciepłym i miękkim piasku można podziwiając zachwycającą naturę? Czy jest gdzieś skrawek plaży bez rozstawionego parawanu? Słowem, czy są jeszcze tak piękne miejsca? Otóż są i można je zobaczyć na tym kanale. W zeszłym roku prezentowaliśmy plażę w Pleśnej, a dziś proponujemy wycieczkę przez Słowiński Park Narodowy i Wydmę Czołpińską na dziką i zachwycająco piękną plażę w Czołpinie.

Jeśli zapytamy dowolną osobę o wydmy w Polsce natychmiast wymieni ruchowe wydmy w Łebie. Taka jest po prostu świadomość Polaków, tony, czy jak kto woli hałdy złotego piasku nierozłącznie kojarzą się z tym nadmorskim kurortem. Jest to pewne nadużycie lub nieścisłość, ponieważ Łeba oddalona jest od wydm o kilka dobrych kilometrów. Powoduje to często pewną konsternację u turystów stających przed bramą Słowińskiego Parku Narodowego. Dopiero teraz dowiadują się, że by zobaczyć wydmy trzeba odbyć wcale niekrótki spacerek. Korzystają na tym właściciele elektrycznych meleksów, którzy ochoczo, za drobną opłatą, proponują podwiezienie tam i z powrotem.

Wydma Czołpińska

Z gruntu inaczej wygląda to w małej kaszubskiej wsi Czołpino, administracyjnie należącej do sołectwa "Smołdziński Las". Tutaj nie spotkamy tłumów na plaży i przed kasą biletową. Nie zobaczymy tu także meleksów, spacer do wydmy i na dziką plażę trzeba odbyć na własnych nogach. Nie jest krótki, a wędrówką przez miałki i sypki wydmowy piasek nie jest łatwa. Jednak widok Smołdzińskiego Lasu i piękna, szeroka plaża z małą ilością turystów wynagradza wcześniejsze trudy. Wędrówkę należy rozpocząć od obszernego, płatnego parkingu. Po wniesieniu opłaty za wstęp do Parku Narodowego, opłata za auto pobierana jest przy powrocie, możemy już ruszyć na szlak mając do wyboru wędrówkę przez wydmę na plażę (szlak czerwony) lub wędrówkę do Latarni Morskiej (szlak niebieski) w Czołpinie. My wybieramy pierwszą opcję. Jeśli miałbym doradzać to proponuję szlak czerwony. Przejdzie przez Wydmę Czołpińską to nie jest niedzielny spacerek i wymaga sporego zapasu sił. Warto też pamiętać o zabraniu wody, ponieważ w upalny dzień pragnienie szybko da znać o sobie.

Słowiński Park Narodowy

Słowiński Park Narodowy jest jednym z 23 parków narodowych w Polsce. Został utworzony 1 stycznia 1967 roku i zajmuje powierzchnię 327,44 km². Położony jest w środkowej części polskiego wybrzeża, w województwie pomorskim. Obejmuje Mierzeję Łebską, Nizinę Gardeńsko-Łebską, fragmenty moreny czołowej z ostatniego zlodowacenia z najwyższą kulminacją 115 m n.p.m. na wzgórzu Rowokół oraz szereg jezior: Łebsko (7,1 tys. ha), Gardno (2,5 tys. ha), Jezioro Dołgie Wielkie (156 ha) i Dołgie Małe (6,2 ha).

Charakterystycznymi elementami Parku są przymorskie jeziora, bagna, łąki, torfowiska, nadmorskie bory i lasy, a przede wszystkim wydmowy pas mierzei z ruchomymi wydmami. Natomiast symbolem Parku Narodowego jest mewa srebrzysta. W 1977 roku Park został włączony przez UNESCO (w ramach programu "Człowiek i biosfera") do sieci rezerwatów biosfery, a w 1995 roku wpisany na listę terenów chronionych konwencją ramsarską o obszarach wodno-błotnych o międzynarodowym znaczeniu przyrodniczym pod numerem 757. Największą wartością Słowińskiego Parku Narodowego nie są flora i fauna, ale przyroda nieożywiona: wydmy, zwłaszcza te wędrujące, moreny, mierzeje, jeziora, torfowiska, plaże. Zachodzą tu dynamiczne procesy niszczenia i tworzenia, a przykładem może być odsłonięcie wiosną 2016 roku resztek prastarego lasu zasypanego kilka tysięcy (szacuje się, że pozostałość lasu liczą od 3 do 5 tysięcy) lat temu przez wędrujące wydmy.

#TurystykaiPrzygoda

Jeśli film ci się podobał okaż to autorowi i zostaw po sobie ślad w postaci komentarza, like, czy suba. Wyprodukowanie tego filmu trwa wielokrotnie dłużej niż jego obejrzenie

Muzyka:
Music by Juan Sánchez - Rebirth - https://thmatc.co/?l=DEC745EC

Комментарии

Информация по комментариям в разработке