Dobro je, dobro je znati: O apneji u snu

Описание к видео Dobro je, dobro je znati: O apneji u snu

Temaove emisije serijala Dobro je, dobro je znati... je sindrom opstruktivne apneje u snu odnosno kratkotrajnih prekida u disanju tokom spavanja i povezanost ovog stanja sa saobraćajnim traumatizmom.

Prikazaćemo rezultate naučnog projekta na ovu temu koje je još 2011. godine odobrilo nadležno ministarstvo i koji ukazuju da je opstruktivna apneja u snu značajno zastupljena kod profesionalnih vozača, kao i činjenicu da je informisanost ispitanika o uticaju ovog problema na njihovo zdravlje i radnu sposobnost na veoma niskom nivou. Prekomerna pospanost u vožnji je direktno uzročno-posledično povezana sa nastankom saobraćajnih nezgoda. Smatra se da 20-25% nezgoda u Evropi nastaje kao posledica prekomerne pospanosti. Procenjuje se da 13% muškaraca i 6% žena uzrasta 30-70 godina boluje od umerene do teške forme bolesti, a da kod 85% pacijenata oboljenje nije prepoznato, navodi se u istraživačkom radu. Vozači sa nelečenom ili nedijagnostikovanom apnejom u spavanju imaju dva do sedam puta veći rizik od saobraćajne nezgode. Dobro je znati jer primena terapije dovodi do redukcije pospanosti i saobraćajnih nezgoda.

Gost emisije je prof. dr Aleksandar Milovanović koji je posle završenih osnovnih studija, odbranio magisterijum i doktorat i specijalizirao medicinu rada. Užu specijalizaciju pulmologije odbranio je 2011. god. a od 2013. godineje i subspecijalista radiološke zaštite.

Trenutno obavlja poslove direktora Instituta za medicinu rada i radiološku zaštitu “Dr Dragomir Karajović” i načelnika Centra za dijagnostiku i lečenje profesionalnih obolenja i bolesti u vezi sa radom. Redovan je profesor i šef Katedre za medicinu rada Medicinskog fakulteta u Beogradu.

Urednik i voditelj je Marijana Vuk Mrđa

Montaža Slobodan Bajkić

Reditelj Dragica Gačić



Label and copyright: Radio televizija Srbije

Zabranjeno svako kopiranje video i/ili audio snimaka i postavljanje na druge kanale!

Комментарии

Информация по комментариям в разработке