Filosofická kavárna 13. 10. 2022: Malířství a geometrie

Описание к видео Filosofická kavárna 13. 10. 2022: Malířství a geometrie

Kryštof Boháček diskutuje s prof. Ladislavem Kvaszem, autorem nedávno publikované knihy Prostor mezi geometrií a malířstvím, a prof. Vojtěchem Kolmanem, autorem řady pojednání o provázanosti matematiky s filosofií, hudbou i dalšími obory vědy a kultury.
Prof. Kvasz ukazuje, jak abstraktní a často obtížně pochopitelné matematické myšlenky vyjadřují někteří malíři v konkrétní, názorné a intuitivně uchopitelné podobě. Renesanční umělci pomocí nich dosahovali efektu hloubky prostoru, barokní mistři simulovali přítomnost postav před obrazem, a moderna objekty z moci prostoru zcela osvobodila. S Kryštofem Boháčkem diskutují o tom, jaké procesy k tomu vedly,jakých matematických poznatků a geometrických triků umělci využívali, a proč „Kvaszovy dějiny matematiky“ začínají až renesancí. Dozvídáme se, jak souvisí vývoj matematiky s vývojem evropského umění, a proč je matematika užitečná při interpretaci výtvarných děl. Prof. Kolman poté srovnává Kvaszovu metodu od první, slovenské monografie, a označuje jeho perspektivu za idealismus hegeliánského typu. Za výjimečné právě pokládá nikoli spojení právě s malířstvím, ale metodu výkladu konceptuálních posunů v matematice. V závěru pak Boháček připomíná naratologický dodatek, jenž se přece jen jaksi rekursivně věnuje Eukleidovi a středověké ikonografické perspektivě, a přináší obohacení pojmu obraz o další dimenze prostřednictvím znaků a symbolů, které prof. Kvasz do svého výkladu nezahrnuje.
Záznam dále nabízí úvahy i o různých dalších perspektivách pohledu na matematiku obecně a její roli ve filosofii, umění a celé evropské kultuře od antiky po současnost. Diskuse je určena i těm, kteří se doposud matematiky báli nebo se zajímali spíše o výtvarné umění, a s geometrií se naposledy setkali na střední škole.

ZÁKLADNÍ BIBLIOGRAFIE

Alberti, L. B., O malbě, Praha 1947.
Baxandall, M., Stíny a světlo. Umění a vizuální zkušenost, Brno 2003.
Eukleidés, Základy I-IV, Nymburk 2007.
Francastel, P., Figura a místo. Vizuální řád v italském malířství 15. století, Praha 1984.
Gombrich, E.H., Příběh umění, Praha 1992.
Gombrich, E.H.,Umění a iluze. Studie o psychologii obrazového znázorňování, Praha 1985.
Kvasz, L., O revolúciáchvovedě a ruptúrach v jazyku vedy, Bratislava 1998.
Kvasz, L.,Jazyk a změna. Jako smemenili jazyk matematiky a jako jazyk matematiky zmenil nás, Praha 2012.
Kvazs, L., Prostor mezi geometrií a malířstvím, Praha 2020.
Pavlíček, J., Základy neeuklidovské geometrie Lobačevského, Praha 1953.
Stanzel, F.K., Teorie vyprávění, Praha 1988.
Vopěnka, P., Rozpravy s geometrií, Praha 1989.

Комментарии

Информация по комментариям в разработке