NA ŻYWO: Wykład ks. Jerzego Szymika: Ratzinger i sztuka. Benedykta XVI estetyka teologiczna

Описание к видео NA ŻYWO: Wykład ks. Jerzego Szymika: Ratzinger i sztuka. Benedykta XVI estetyka teologiczna

Serdecznie zapraszamy na trzeci z cyklu wykładów organizowanych w ramach projektu „Namalować katolicyzm od nowa”, poświęconych związkom teologii, sztuki i filozofii. Prelekcja ks. prof. Jerzego Szymika, poświęcona estetyce teologicznej Benedykta XVI, odbędzie się 6 marca o godzinie 18.00 w redakcji Teologii Politycznej.

Jakie jest miejsce sztuki w życiu Kościoła, a tym samym w teologii? Jak głęboko sięga związek rozumu i piękna w chrześcijańskim myśleniu i poznaniu? Czy niepiękna rozumność oraz nierozumne piękno są możliwe w teologii i neutralne dla efektów jej poznania? Czym są dla Benedykta XVI strzała piękna i rana miłości? Oto wielkie pytania jego estetyki teologicznej. A oto i jedna z konkluzji: „teolog nie kochający sztuki, poezji, muzyki, natury, może być niebezpieczny”.
___
Ks. prof. Jerzy Szymik: ur. 1953 r. w Pszowie na Górnym Śląsku, kapłan Archidiecezji Katowickiej, profesor nauk teologicznych, poeta, publicysta. Specjalizuje się w chrystologii, metodologii teologii, teologii kultury, teologii J. Ratzingera/Benedykta XVI. 1986-2008 związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim, od 2005 z WTL Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach; 2004-2014 członek Międzynarodowej Komisji Teologicznej. Autor 70 książek naukowych, poetyckich i eseistycznych.
___
Gdzie: Redakcja Teologii Politycznej, ul. Koszykowa 24 lok. 7 (Warszawa).
Kiedy: 6 marca (poniedziałek), godz. 18.00.
___
Teologia Polityczna to ogólnopolskie środowisko skupiające intelektualistów, naukowców, publicystów, młodzież akademicką, artystów o poglądach konserwatywno-liberalnych.
Została założona przez dwóch filozofów Marka A. Cichockiego (wykładowca UW, dyrektor programowy Centrum Europejskiego Natolin) i Dariusza Karłowicza (prezes Fundacji Świętego Mikołaja) jest pierwszym pismem reprezentującym nieznaną w Polsce dziedzinę z pogranicza filozofii, polityki i teologii. „Na sprawy polityczne chcemy spojrzeć z perspektywy spraw ostatecznych” piszą we wstępie pierwszego numeru pisma autorzy.
Więcej informacji: https://teologiapolityczna.pl/

Ambitna kultura potrzebuje wsparcia. Nasza działalność jest możliwa dzięki darowiznom od osób prywatnych, o które bardzo prosimy. Każda wpłata ma dla nas ogromne znaczenie. Dziękujemy za Państwa hojność. Wpłat można dokonać na stronie: https://www.teologiapolityczna.pl/mec...

Комментарии

Информация по комментариям в разработке