Na Ziemi odkryto nowy kontynent

Описание к видео Na Ziemi odkryto nowy kontynent

Nasza planeta jest skarbnicą nieodgadnionych tajemnic. Ale wyobrażaliście sobie coś tak wielkiego jak ukryty kontynent?
Przez dziesiątki lat zdawało nam się, że wiemy już wszystko o układzie tektonicznym naszej planety. W końcu już w przedszkolu wpajano nam, że na świecie jest 7 kontynentów, prawda? Może i nie zdołaliśmy zbadać oceanów, ale byliśmy pewni, że na temat lądów wiemy już wszystko. A jednak całkiem niedawno geolodzy zburzyli tę odwieczną iluzję. Naukowcy twierdzą, że odkryli ósmy kontynent.
To też może wam się spodobać:
14 ciekawostek prosto od National Geographic    • 14 ciekawostek prosto od National Geo...  

12 niebezpiecznych, ale świetnie płatnych zawodów    • 12 niebezpiecznych, ale świetnie płat...  

Jak flirtuje się w różnych krajach    • Jak flirtuje się w różnych krajach  

TIMESTAMPS:

Gdzie znajduje się zatopiony kontynent 1:01

Co odkryli naukowcy 1:24

Kiedy oddzielił się od Australii 2:14

Dlaczego uważany jest za kontynent 3:00

Najważniejsze kryteria kontynentu 3:20

Geologiczne właściwości tego kontynentu 3:54

Teren Zelandii 4:09

Grubość Zelandii 4:39

#Zelandia #kontynenty #geografia

Autorem muzyki jest Epidemic Sound https://www.epidemicsound.com/


Zelandia to nazwa zatopionej kontynentalnej płyty u wybrzeży Australii. Po raz pierwszy termin ten został użyty w 1995 roku przez Bruce'a Luyendyk'a, geofizyka na Uniwersytecie Kalifornijskim w Santa Barbara

Uczeni, którzy brali udział w badaniu informacji zgromadzonych w przeciągu ostatnich 10 lat, odkryli, że ta ogromna, podwodna powierzchnia to nic innego jak zatopiony kontynent!

Najbardziej zaskakuje jest to, że Nowa Zelandia i Nowa Kaledonia przez cały czas stanowiły część tego ogromnego środowiska. Nie są one bowiem wyspami, jak uważano wcześniej, ale wysokimi szczytami piętrzącymi się ponad wodami oceanu.

Szacuje się, że Zelandia oddzieliła się od Australii od 60 do 85 milionów lat temu. Podobnie jak każdy inny znany kontynent, była częścią superkontynentu o nazwie Gondwana.

Jednym z najważniejszych wyznaczników kontynentu jest jego wzniesienie ponad dno oceanu.

W ciągu ostatnich 20 lat przeprowadzono dziesiątki wypraw morskich i pobrano próbki skalne z podłoża kontynentu. Za każdym razem wniosek był jednakowy: skały te miały charakter kontynentalny, a nie oceaniczny!

Podłoże oceaniczne ma zazwyczaj około 7 km grubości, podczas gdy kontynenty są pod tym względem sporo większe. Grubość Zelandii waha się od 10 do 30 km.

Kontynenty mają bardzo wyraźnie określone, naturalne krawędzie. Dlatego, na przykład, pomimo swoich ogromnych rozmiarów, Grenlandia uznawana jest za część Ameryki Północnej, a nie za osobny kontynent.

Kontynent, który przez tak długi czas leżał pod wodą i mimo to nie zmienił swojej formy, to wielka gratka dla geologów z całego świata.

Комментарии

Информация по комментариям в разработке