Jakie rośliny będą pięknie zdobić balkony i tarasy jesienią oraz przez całą zimę? Są to m.in. iglaki, które możemy nabyć w miniaturowej formie. Jak stworzyć z nich ciekawe kompozycje w donicach? To temat dzisiejszego filmu z cyklu „Balkony i Tarasy”. Zapraszam!
Iglaki, jako rośliny zimozielone, zachowują swoje igły lub łuski przez cały rok, co sprawia, że balkon lub taras pozostaje zielony również zimą. Nabiera to szczególnego znaczenia właśnie o tej porze roku, gdy większość innych roślin przechodzi w stan spoczynku i traci liście.
Jeżeli więc chcemy mieć obsadzone zewnętrzne donice przez cały rok, po kwitnących letnich pięknościach, możemy sięgnąć po przeróżne sadzonki roślin iglastych, tym bardziej, że dostępnych jest wiele miniaturowych form w przeróżnych gatunkach i odmianach, o przeróżnym pokroju i w różnych odcieniach zieleni. Mogą to być między innymi jałowce, żywotniki, cyprysiki, miniaturowe sosny lub świerki. Ich dodatkową zaletą, oprócz tego że będą wspaniale prezentować się zimą jest także to, że są to rośliny wieloletnie oraz to, że z odrobiną dodatkowej dekoracji mogą stać się bożonarodzeniową ozdobą. Świetnie prezentują się posadzone samodzielnie lub w połączeniu z innymi iglakami bądź też z innymi roślinami, np. sezonowymi, o tym czasie jesienno-zimowymi. Wszystko zależy od upodobań.
Iglaki są stosunkowo łatwe w uprawie. Niektóre wymagają nieco więcej uwagi, inne są praktycznie bezobsługowe. Wszystko zależy, jaki gatunek i odmianę wybierzemy. Ale praktycznie wszystkie potrzebują lekkiej, dobrze przepuszczalne podłoże o lekko kwaśnym odczynie między 4,5 a 6 pH. Można w tym celu wykorzystać gotową do użycia ziemię do iglaków, o odpowiedniej strukturze i kwasowości. Tego typu podłoże ma również w składzie dodatkowo nawilżacz ułatwiający równomierną dystrybucję wody w podłożu, włókna drzewne ecofibrex, startową dawkę nawozu, w tym magnez przeciwdziałający brązowieniu igieł.
Donica dla iglaków powinna być na tyle duża, aby pomieścić ich rozwijający się system korzeniowy. Jeżeli na początek wybierzemy mniejszy pojemnik, warto w kolejnym sezonie pamiętać o ich przesadzeniu lub rozsadzeniu, by miały wystarczająco dużo miejsca. Donice muszą mieć otwory drenażowe na dnie i muszą być mrozoodporne, jeżeli sadzimy iglaki z myślą o zimowej dekoracji.
A jakie konkretne przykładowe rośliny możemy posadzić w donicach i jakie przykładowe kompozycje możemy z nich stworzyć?
To moja dzisiejsza pierwsza propozycja. Do dość dużej okrągłej donicy trafi dość duża już sadzonka żywotnika zachodniego w odmianie 'Brabant'. Tuja 'Brabant' w odróżnieniu od chyba najpopularniejszej tui Szmaragd charakteryzuje się mniej zagęszczonym i bardziej nieregularnym pokrojem, za to bardzo szybko rośnie. Doskonale znosi niskie temperatury i nie powinna mieć żadnych kłopotów w przezimowaniu również w donicy. O ile nie zapomnimy o jej podlewaniu, zwłaszcza jeżeli będzie stała pod zadaszeniem. Z resztą o podlewaniu wszystkich iglaków czy roślin posadzonych na czas zimy w donicach nie należy zapominać.
Dotyczy to więc również kolejnej rośliny w tej kompozycji, czyli jałowca płożącego w odmianie 'Old Gold', którego młode przyrosty są zabarwione na piękny złoto żółty kolor. Warto pamiętać, że zieleń iglaków może być różna, ciemniejsza, jaśniejsza, wpadająca w odcień żółci lub bieli i szarości, a nawet czerwieni. Ta odmiana jałowca rośnie dość wolno, jak najbardziej nadaje się do uprawy pojemnikowej.
Uzupełnieniem tego zestawienia będzie już roślina nieiglasta, lecz kwitnąca i będzie to chryzantema, czyli złocień, tutaj akurat w postaci sadzonki o kwiatach w trzech kolorach, w tym również w kolorze żółtym, nawiązującym do jałowca. Zamiast chryzantemy można posadzić inny wybrany gatunek kwitnący jesienią, przykładowo wrzosy, astry czy bratki, które może rozsiały się nam w ogrodzie lub kapustę ozdobną, która jest odporna na mróz i jest w stanie pięknie prezentować się aż do wiosny.
W drugiej donicy posadzę iglaki, których zieleń przeplata się ze srebrno-szarym wybarwieniem. Najwyższym okazem będzie cyprysik groszkowy 'Boulevard' o pięknym stożkowym pokroju, który już sam w sobie jest niezwykle dekoracyjny i wyglądem przypomina lekko przyprószoną śniegiem miniaturową choinkę. Jest to roślina wolnorosnąca, całkowicie mrozoodporna, ale o niej również musimy pamiętać z zimowym podlewaniem, jeżeli zachodzi taka potrzeba. Dodatkową zaletą tego cyprysika jest fakt, że jest bardzo miły w dotyku, zupełnie nie kłuje.
W przeciwieństwie do drugiej rośliny, którą posadzę w tej donicy, czyli do jałowca łuskowatego 'Blue Carpet', którego łuski kłują i to bardzo.
I to tyle na dziś. Zapraszam do oglądania kolejnych filmów z cyklu „Balkony i Tarasy” oraz pozostałych filmów na kanale OGRÓD NA CO DZIEŃ.
Linki :
Facebook : / izabella.schick
Blog : https://ogrodnacodzien.pl/
Instagram : / ogrod_na_co_dzien
#iglaki #zima #kompozycja #ogrod_na_co_dzien #taras #działka #ogródek
Информация по комментариям в разработке