Cytaty o Polsce i Polakach, które warto znać.

Описание к видео Cytaty o Polsce i Polakach, które warto znać.

Zapraszam Was na filmową wędrówkę po duszy narodu, gdzie słowa stają się malowniczym obrazem tożsamości. W tym filmie przybliżymy cytaty o Polsce i Polakach, które ujmują ducha kraju nad Wisłą, od jego malowniczych krajobrazów po silne i odważne serca jego mieszkańców. Każdy cytat to klucz do głębszego zrozumienia polskiej duszy, jej przeszłości, teraźniejszości i aspiracji na przyszłość. Dołączcie do nas, aby poczuć puls Polski wyrażony przez słowa tych, którzy ją kształtowali i tych, którzy nią się zachwycali.

Cytaty o Polsce i Polakach:
00:21 Jest u nas takie powiedzenie: Jeśli muszę pójść do dżungli, to najlepiej, gdy będę miał za towarzysza Polaka. Jesteście wierni, trzymacie się do końca razem. Starsze pokolenie Anglików zaświadczy też, jakimi świetnymi jesteście żołnierzami.
Norman Davies, wywiad Davies burzy stereotypy, „Metro”, 17–19 listopada 2006
00:45 Polacy to naród, który doświadczył wielu trudnych okresów, ale bez względu na trudności i przeciwieństwa zachował ducha i determinację. Podziwiam naród Polski.
Dalajlama XIV
01:03 Bez męstwa Polaków wszystkie dyplomatyczne zabiegi i międzynarodowe negocjacje z końca lat 80. nie przyniosłyby przemian w Europie. To zwyczajni ludzie zapoczątkowali zmianę biegu historii.
George H.W. Bush
01:23 Cnota obywateli, ich gorliwość patriotyczna… oto jedyne szańce, zawsze gotowe do obrony Polski, których żadna armia zdobyć nie zdoła. Jeżeli potraficie dokonać tego, by Polak nigdy nie mógł zostać Rosjaninem, ręczę, że Rosja nigdy nie ujarzmi Polski.
Jean-Jacques Rousseau i „piękne prawo liberum veto”, wilanow-palac.pl, 17 grudnia 2010.
01:50 Gdyby Spartanie odżyli, to przed wami, Polacy, pochyliliby czoła.
Julien Bryan, wpolityce.pl, 17 września 2013.
01:59 Jedynie kobiety francuskie mają odwagę powiedzieć czasem na głos, że „nasi uciekali i nie chcieli się bić”, a jak się powie Polak, to patrzą od razu jak na bohatera. „Wy biliście się – Warszawa nie chciała się poddać, ale wy byliście słabi. Ale Francja… to wstyd!”.
Andrzej Bobkowski, Szkice piórkiem (Francja 1940–1944) (1957).
02:28 Polacy to często błędnie rozumiany naród, który zamieszkuje biedne państwo, ale może się pochwalić wieloma osiągnięciami w nauce i kulturze. Polacy, odważni, pełni poświęcenia i determinacji, wielokrotnie wykazywali ogromną wytrwałość i zdolność do znoszenia cierpień. Żadna klęska, a doświadczyli ich wiele, nie osłabiła ich patriotyzmu i nie stłumiła pragnienia narodowej niezależności.
Richard M. Watt, Gorzka chwała. Polska i jej los 1918–1939, tłum. Piotr Amsterdamski, Warszawa 2005, s. 415.
03:07 Zebrałam wiele zeznań o Polakach, którzy uratowali Żydów i nieraz myślę: Polacy są dziwni. Potrafią być zapalczywi i niesprawiedliwi. Ale nie wiem, czy w jakimkolwiek innym narodzie znalazłoby się tylu romantyków, tylu ludzi szlachetnych, tylu ludzi bez skazy, tylu aniołów, którzy by z takim poświęceniem, z takim lekceważeniem własnego życia tak ratowali obcych.
Klara Mirska, W cieniu wielkiego strachu, Paryż, 1980, za: Jerzy Robert Nowak, 100 kłamstw J.T. Grossa o żydowskich sąsiadach i Jedwabnem, wyd. Von Borowiecky, Warszawa 2001, s. 124, 125.
03:44 Polska nie była wielką potęgą od szesnastego wieku. Ale kiedyś nią była – i, jak sądzę, będzie znowu.
George Friedman, Następne 100 lat

#cytaty #polska #polacy #11listopada #świętoniepodległości
Źródła: wikiquote.org

Комментарии

Информация по комментариям в разработке