Dziwnów - Plaża i Promenada

Описание к видео Dziwnów - Plaża i Promenada

Dziwnów - Plaża i Promenada
Dziwnów (hist. Dyuennow, Dievenau, niem. Dievenow – miasto w północno-zachodniej Polsce, nad Morzem Bałtyckim, w woj. zachodniopomorskim, w powiecie kamieńskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Dziwnów przy drodze nr 102. Miejscowość wypoczynkowa z letnim kąpieliskiem morskim i portem morskim.

Dziwnów leży w środkowej części wybrzeża woj. zachodniopomorskiego, w północnej części powiatu kamieńskiego. Miasto położone jest nad Morzem Bałtyckim, przy ujściu cieśniny Dziwny do morza. Od południa miasto leży nad Zalewem Kamieńskim i Zatoką Wrzosowską, które są częścią Dziwny. Miejscowość znajduje się na Pobrzeżu Szczecińskim, część zachodnia na Półwyspie Międzywodzkim na wyspie Wolin, natomiast wschodnia na mierzei należącej do mezoregionu Wybrzeże Trzebiatowskie.

Dziwnów to bardzo stara osada rybacka, w 1170 przez ujście Dziwny usiłowały uciekać statki króla duńskiego Waldemara Wielkiego, niestety trafiły na mielizny i musiały zawrócić. Stoczyły wówczas bitwę z flotą pomorską koło wsi Połchowo, przy brzegu wyspy Gardzka Kępa. Dziwnów po raz pierwszy został wymieniony w dokumencie z 1243 roku.

We wczesnym średniowieczu przez Dziwnów wiódł ważny szlak handlowy łączący Zalew Szczeciński z Bałtykiem. W XIII w. Dziwna uległa zapiaszczeniu i straciła swoje znaczenie handlowe. W latach 1820–30 zaczęli napływać do Dziwnowa pierwsi kuracjusze, co zapoczątkowało rozwój miejscowości jako kąpieliska morskiego.

Od 1823 roku Dziwnów był znany jako uzdrowisko. Odkrycie w 1896 roku źródeł solankowych przyczyniło się do budowy łazienek solankowych i borowinowych. Uzdrowisko funkcjonowało w Dziwnowie jeszcze przez krótki czas po II wojnie światowej. Obecnie solanki nie są eksploatowane.

Na początku lat 50 XX w. działał tu 250 Szpital Wojskowy dla chorych i rannych partyzantów - komunistów greckich, walczących w wojnie domowej w Grecji, który musieli emigrować z ojczyzny po przegranej komunistycznego ruchu oporu. Szpital był nadzorowany przez Zarząd II Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. W latach 1958-1963 przebudowano falochrony do obecnych rozmiarów: wschodni liczy 351 m., a zachodni 342 m.

W 1999 roku Dziwnów zajął trzecie miejsce w plebiscycie na „Najpopularniejszą miejscowość turystyczną” zorganizowanym przez tygodnik "Sport i Turystyka' pod patronatem kancelarii Prezydenta RP. Dziwnów Dolny, Dziwnów Górny i Dziwna połączyły się w jedną miejscowość, której 1 stycznia 2004 roku nadano prawa miejskie.

Dziwnów posiada czystą, piaszczystą oraz strzeżoną plażę, oddzieloną od miasta pasmem wydm. Latem dzieci mogą korzystać ze zjeżdżalni wodnej i dmuchanych konstrukcji do skakania. Z morza wystają drewniane falochrony, na których często siadają mewy. Latem skorzystać można również z przejażdżki na bananie lub kole ciągniętym przez motorówkę.

Największym atutem Gminy Dziwnów jest prawie osiemnaście kilometrów szerokich, piaszczystych i czystych plaż. W roku 2013, po spełnieniu wielu skomplikowanych procedur, Dziwnów, Dziwnówek i Międzywodzie, otrzymały certyfikat "Błękitna Flaga", świadczący o najwyższym standardzie kąpielisk.

Dodatkową, fantastyczną atrakcją plaży jest promenada spacerowo - widokowa, która rozciąga się wzdłuż wydm piaszczystej, szerokiej plaży. To idealne miejsce dla spacerowiczów. Odpoczywając można napajać się przepięknymi widokami, zachodem słońca. W między czasie można usiąść na ławeczkach, które zostały zamontowane wzdłuż promenady.

Jeśli film ci się podobał okaż to autorowi i zostaw po sobie ślad w postaci komentarza, like, czy suba. Wyprodukowanie tego filmu trwa wielokrotnie dłużej niż jego obejrzenie

#TurystykaiPrzygoda

Zacznij wspierać ten kanał, a dostaniesz te bonusy:
   / @turystykaiprzygoda  

Muzyka:
Music zero-project - Prophecy, licensed under the "Creative Commons Attribution 3.0 Unported License": https://zero-project.gr/music/albums/...

Комментарии

Информация по комментариям в разработке