Japońska koncepcja ikigai w życiu i sztuce, wykład Urszuli Winiarskiej z cyklu "Daleki Wschód..."

Описание к видео Japońska koncepcja ikigai w życiu i sztuce, wykład Urszuli Winiarskiej z cyklu "Daleki Wschód..."

Prezentujemy fragmenty wykładu Urszuli Winiarskiej pt. "Japońska koncepcja ikigai w życiu i sztuce". Wydarzenie zorganizowane przez Dział Nauki i Literatury Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy, w ramach "Nocy Muzeów 2024" w sali audiowizualnej MOB (ul. Gdańska 4) 18 maja 2024 r.

Podczas wykładu Uczestnicy pryzmat współczesnych Japonek mogli się przekonać, jak sztuka staje się narzędziem wyrażania siebie, nawet gdy społeczne oczekiwania próbują narzucić inne ścieżki. To kobiecość, pełna mocy, opartej na realizacji pasji oraz samoakceptacji. W Japonii istnieje silny wzorzec kobiecości, kształtowany przez mężczyzn, którzy oczekują delikatności, urody i jednocześnie zmysłowego wyrafinowania. To subtelne oczekiwania zapisane w kulturze, gdzie kobieta powinna emanować spokojem, by wzbudzać podziw i być pożądaną partnerką. Mimo, że społeczeństwo japońskie podąża ku bardziej postępowemu podejściu do płci, ten tradycyjny wzorzec nadal istnieje, często zderzając się z postępowymi tendencjami oraz dążeniem do równouprawnienia płci. Dla wielu kobiet jest to wyzwanie, aby znaleźć równowagę między tymi skrajnościami i wyrażać siebie w sposób autentyczny, niezależnie od społecznych oczekiwań.
Urszula Winiarska – autorka książki o poszukiwaniu pasji oraz koncepcji ikigai, mediatorka, menadżerka i pedagog. Od kilku lat realizuje projekt: "Moc Pasji – w Tobie", który ma na celu inspirowanie do odkrywania ikigai, wprowadzania pozytywnych zmian oraz życia zgodnie z własnymi wartościami. Publikuje artykuły związane z tą tematyką na stronie internetowej: ikigaiday.eu. Tworzy wiersze haiku na podstawie wskazówek japońskich mistrzów klasycznego haiku. Członkini Polskiego Stowarzyszenia Haiku.

Комментарии

Информация по комментариям в разработке