Podróż Papieża Jana Pawła II do Polski, czerwiec 1999, Pielgrzymka Roku 2000, Warszawa Pl. Piłsudskiego cz. 2/2
Głównym wydarzeniem ostatniego dnia pobytu w stolicy była Msza św. beatyfikacyjna na placu Józefa Piłsudskiego (dawniej plac Zwycięstwa), w której uczestniczyło ok. miliona osób zgromadzonych także na sąsiednich ulicach. Na miejscu celebry ustawiony był ten sam krzyż, przy którym Jan Paweł II odprawiał Eucharystię 2 czerwca 1979 r. W drodze na plac samochód papieski zatrzymał się przed kościołem św. Brata Alberta Chmielowskiego, w którym prowadzone jest duszpasterstwo środowisk twórczych archidiecezji warszawskiej, i Jan Paweł II pobłogosławił odbudowaną świątynię.
O godz. 9.30 rozpoczęła się Msza św. W imieniu ogromnej rzeszy ludzi powitał Ojca Świętego Prymas Polski kard. Józef Glemp, który następnie razem z arcybiskupem poznańskim Juliuszem Paetzem i biskupem włocławskim Bronisławem Dembowskim zwrócił się do Papieża z prośbą o wyniesienie do chwały ołtarzy sług Bożych: Reginy Protmann, Edmunda Stanisława Bojanowskiego oraz Antoniego Juliana Nowowiejskiego, Henryka Kaczorowskiego, Aniceta Koplińskiego, Marianny Biernackiej i stu czterech towarzyszy męczenników z okresu II wojny światowej. Po krótkim przedstawieniu ich życiorysów, Ojciec Święty odczytał uroczystą formułę beatyfikacjną, ogłaszając również daty wspomnień liturgicznych: bł. Reginy — 18 stycznia, bł. Edmunda Stanisława — 7 sierpnia, bł. Antoniego Juliana, bł. Henryka, bł. Aniceta, bł. Marianny i stu czterech towarzyszy męczenników z okresu II wojny światowej — 12 czerwca; po czym opadły zasłony zakrywające wizerunki nowych błogosławionych, ich relikwie ustawiono w pobliżu ołtarza, a chór wykonał skomponowaną na tę okazję pieśń: «Wspomnijcie, Bracia, na Waszych Rodaków! / Książęta niebios, na wszystkich Polaków! / Dlatego Boga błagajcie za nami, / swymi prośbami, swymi prośbami!» Była to beatyfikacja największej liczby Polaków w dziejach Kościoła.
W homilii Ojciec Święty podkreślił, że nowi błogosławieni są świadectwem zwycięstwa Chrystusa i są dla nas darem, który przywraca nadzieję. W modlitwie wiernych za wstawiennictwem nowych błogosławionych proszono Boga, «aby Papież obecny wśród nas, jak przed laty na tym samym placu naszej stolicy, nadal niestrudzenie ukazywał Kościołowi i światu świętą Ewangelię jako źródło nadziei na nadchodzące trzecie tysiąclecie; aby Chrystus darzył go zdrowiem i radością ducha».
W procesji z darami podeszli do Ojca Świętego harcerze, studenci, siostry katarzynki i siostry służebniczki, przedstawiciele Akcji Katolickiej, rolników, rzemieślników, honorowych dawców krwi oraz Maria Preisner uzdrowiona za wstawiennictwem bł. Edmunda Stanisława Bojanowskiego.
Po komunii św. Jan Paweł II na prośbę Księdza Prymasa ukoronował obraz Matki Bożej z parafii Najświętszego Zbawiciela w Warszawie oraz pobłogosławił kamień węgielny pod budowę świątyni pod wezwaniem Świętej Opatrzności Bożej w Wilanowie (plac pod budowę pobłogosławił w czwartek wieczorem, lecąc helikopterem z Drohiczyna do stolicy). Przed ukoronowanym obrazem Matki Bożej wierni odmówili modlitwę «Anioł Pański», którą Papież poprzedził krótkim rozważaniem, dziękując Bogu za licznych świadków Jego obecności wywodzących się z naszego pokolenia. Na zakończenie uroczystości Ojca Świętego pożegnali przedstawiciele najwyższych władz państwowych — prezydent, premier oraz marszałkowie Sejmu i Senatu. Zgromadzeni na placu ludzie żegnali Jana Pawła II słowami: «Bóg zapłać» i «Dziękujemy».
Źródło: Ks. Czesław Drążek SJ
https://opoka.org.pl/biblioteka/W/WP/...
Информация по комментариям в разработке