Inače, rotodrljače se primjenjuju u ratarstvu, povrćarstvu, ali prikladne su i u vinogradarstvu i voćarstvu. Mogu se kombinirati u tandemu s drugim radnim strojevima, a inženjeri Alpega preporučuju svoju sijačicu, što ima višestruke prednosti. Tako se u jednom prohodu obavlja i priprema tla i sjetva, a to pak skraćuje vrijeme rada, smanjuje sabijanje tla, te štedi gorivo.
Zahvaljujući ovakvoj primjeni tla, prinosi su veći za 20 do 30 posto, kaže mladi poljoprivrednik Hrvoje Šimić, koji obrađuje 70 hektara ratarskih i povrćarskih kultura. Ove su kulture vrlo osjetljive na kvalitetnu predsjetvenu pripremu tla koju nagrađuju većim prinosima, pa je Hrvoje kupio Alpego Rotodent RmaX i vjeruje da će je isplatiti već u prvoj godini korištenja.
"Osim potrebne dubine obrade, koja je kod ove rotodrljače veća nego kod ostalih, što baš povrću i treba, njena je prednost i u tome što može ići u različita tla s jednakom kvalitetom. To je bio još jedan razlog zašto smo se odlučili za nju“, kaže i pojašnjava kako na pojedinim lokacijama imaju pjeskovita, ali na nekim i glinovita tla. "Ovo je za naše podneblje top“, kratko i jasno će.Dodaje kako je stroj jak i moćan pa njegov traktor s 240 konjskih snaga čini optimalan agregat."U poljoprivredi uvijek 'fali dana', pa nam je važno da sve radove stignemo odraditi na vrijeme, što nam ovaj stroj uvelike olakšava. Pogotovo sada kad je vrijeme žetve žitarica, a mi moramo početi saditi kasni kupus, pa nam je ovakva priprema tla velika ušteda vremena“, zaključuje ovaj 25-godišnji poljoprivrednik koji je u ovu investiciju uložio vlastita sredstva, bez pomoći mjera i fondova. Vjeruje da će je isplatiti već u ovoj prvoj godini korištenja. Kalkulaciju postavlja na primjeru ječma koji je upravo požnjeo. "Računica je jednostavna. Ako ti je prinos zbog ovakvog načina obrade veći za tonu po hektaru, a tona žitarica je 1.500 kuna, i ako obrađuješ primjerice 100 hektara, pokrio si investiciju“, slikovit je Hrvoje.
Na kraju, valja istaknuti i varijantu za veće proizvođače - Rotodent DmaX. Ovaj model Alpego rotodrljače ima veće širine radnog zahvata s, dakako, hidrauličnim sklapanjem na dozvoljenu transportnu širinu. Predviđena je i mogućnost umjetne inteligencije. Riječ je, naime, o dodatku monitora koji sam prati i podešava stroj – i na radnu dubinu ali i na veličinu čestica usitnjavanja.
"Pametna rotodrljača, osim što ukazuje na važne parametre kao što je temperatura u reduktorima te upozorava da je vrijeme za održavanje, ona će si također kada osjeti da se otpori povećavaju, na neki način olakšati rad. Podignut će ili spustiti valjak ili dasku za ravnanje i slično sve kako bi smanjila otpor i pri tome uštedjela gorivo i trošak održavanja“, kaže na kraju Šarić.
Информация по комментариям в разработке