Cytaty poety fortepianu. Fryderyk Chopin "Słowo rodzi się z...". Wybitny kompozytor i pianista.

Описание к видео Cytaty poety fortepianu. Fryderyk Chopin "Słowo rodzi się z...". Wybitny kompozytor i pianista.

Wybitny polski kompozytor i pianista epoki romantyzmu. Już w wieku kilku lat odkryto jego wielki talent. Zachwycała się, nim warszawska arystokracja. Nazywany też poetą fortepianu. Urodził i wychował się w Polsce jednak większość życia spędził w Paryżu.

00:00 Mądry cytat
00:17 Słowa i dźwięki mają moc
00:29 Mozart
00:40 Cytat o zdrowiu i rozmowa z fortepianem
01:07 Bach i Beethoven
01:26 Cytat o cierpieniu
01:41 Cytaty o czułości i ludziach
02:35 Zdrowie ile Cię cenić.. Cytat o tęsknocie
03:16 Paryż
03:40 Uważność
03:54 Cytat o uczuciach do taty
04:20 Cytaty o pieniądzach i smutku
04:38 Słowa mają moc
04:54 Dobra rada Chopina
05:11 Przeszłość i szczęście
05:30 Wybitny kompozytor
05:45 Cytaty o trudnościach
05:56 Słabości i śmiech człowieka
06:31 Piękne cytaty
06:57 Artysta
07:15 Nowy świat i dni których nie znamy
07:33 Łatwo koncertować
07:46 Złote myśli
07:57 Śmierć i życie
08:10 Muzyka i Bóg
08:22 Zawiść ludzka
08:47 Cytat o muzyce
08:58 O Boże
09:14 Słowa mają moc, Leonardo da Vinci i pablo Picasso

Za datę urodzin przyjmuje się 1 marca 1810 r. Jednak w metryce chrztu jest napisane 22 lutego. Trzeba jednak zaznaczyć, że sam Chopin uznawał 1 marca za dzień swoich urodzin.

Fryderyk był synem Francuza i Polki. Miał trzy siostry. Po urodzeniu rodzina przeniosła się z dworku z Żelazowej Woli do Pałacu Saskiego w Warszawie. Rodzina Szopena żyła w zgodzie z zasadami polskiej arystokracji, była też uzdolniona muzycznie. Ojciec grał na skrzypcach i flecie, matka śpiewała i grała na fortepianie. Chopin zaczął się uczyć gry na fortepianie w wieku 4-5 lat. Jego najważniejszym nauczycielem i doradca był prawdopodobnie Wilhelm Wacław Werfel, profesor konserwatorium i znakomity pianista.

Wielki talent Fryderyka Chopina został bardzo szybko odkryty i doceniony. Szybko rozeszły się informacje o genialnym dziecku. Szczególnie dotyczyło to warszawskiej arystokracji. Sam Chopin zaczął tworzyć swoje pierwsze kompozycje, mazurki i polonezy.

W wieku 7 lat stworzył polonez g-moll. Pomagał mu cały czas ojciec wszystko zapisując. Dzięki swojej pracy i talentowi zaczął występować w domach szlachty i arystokracji. Zdarzało mu się grać w Pałacu Radziwiłłowskim, w Belwederze u Wielkiego Księcia Konstantego, a także u Potockich i Sapiehów. Jako ciekawostkę można odnotować, że dwa swoje polonezy podarował Marii Fiodorownej, matce cara i księcia Konstantego.

Fryderyk Franciszek Chopin uczył się w Liceum Warszawskim. Cały czas pisał teksty do swoich utworów. Interesował się również folklorem i uczestniczył w różnych obrzędach. Folklor zostawił ślad po sobie w jego mazurkach. Fryderyk kształcił się w warszawskiej Szkole Głównej Muzyki, była ona częścią konserwatorium i była powiązana z Uniwersytetem Warszawskim. Katedrę prowadził Józef Elsner. Studia nauczyły Fryderyka dyscypliny. Dzięki nim podszlifował swój kompozytorski warsztat. W tym czasie powstały jego dzieła takie jak: Sonata c-moll, Fantazja op. 13, Trio g-moll i Rondo à la krakowiak.

Mając 20 lat Fryderyk Chopin wyjechał z Polski, nigdy już nie wrócił do ojczyzny. Zamieszkał we Francji. Paryż stał się jego drugim domem. Tam zdobył sławę i światowe uznanie. Grał też często poza granicami Francji. Gdy jego stan zdrowia pogarszał się zaczął coraz mniej koncertować, skupił się na komponowaniu oraz nauce.

Znane są jego kontakty z najwybitniejszymi postaciami epoki, takimi jak: Franciszek Liszt, pisarz Honoré de Balzac i malarz Eugène Delacroix. Przyjaźnił się również z Cyprianem Kamilem Norwidem, Julianem Ursynem Niemcewiczem i Adamem Mickiewiczem.

Fryderyk Chopin zmarł w 1849 r. w Paryżu mając zaledwie 39 lat. Do Warszawy wróciło serce Chopina, które spoczęło w kościele św. Krzyża.

Ciekawostka:
Pomnik Fryderyka Chopina w Łazienkach Królewskich jest bardzo znanym i cenionym miejscem przez turystów odwiedzających Warszawę. Odbywają się tam również Koncerty Chopinowskie.

I Międzynarodowy konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina rozpoczął się 23 stycznia 1927 r. Jest on znany na całym świecie.

Fryderyk Chopin cytaty muzyka wybitny kompozytor pianista znany polak inspiracaja geniusz paryż

Nie ma nic wstrętniejszego niż muzyka bez
ukrytego znaczenia.

Och, jak ciężko musi być umrzeć gdziekolwiek
indziej, ale nie w swoim
miejscu urodzenia.

Dopóki mam zdrowie i siłę, chętnie będę pracował przez wszystkie moje dni.

Słynne utwory Fryderyka Chopina:
Etiuda c-moll op. 10 nr 12,
Polonez-Fantazja As-dur op. 61
Preludium des-dur
Etiuda E-dur op. 10 nr 3
Fantazja-Impromptu cis-moll op. posth.
Polonez As-dur op. 53
Nocturne in E Flat Major Op.9 No.2
Walc Es-dur op. 18
Polonez A-dur op. 40 nr 1
Walc Des-dur op. 64 nr 1

Cytaty poety fortepianu. Fryderyk Chopin "Słowo rodzi się z...". Wybitny kompozytor i pianista.

Zapraszam na stronę internetową:
https://ponadczasowecytaty.pl/

Zapraszam na film z cytatami wybitnych polaków:
   • Wybitni Polacy. Cytaty znanych ludzi ...  

Dziękuję, że oglądasz mój kanał 🙂

Комментарии

Информация по комментариям в разработке