Prostor i vrijeme u modernoj kozmologiji

Описание к видео Prostor i vrijeme u modernoj kozmologiji

Druga ovogodišnja tribina u ciklusu znanstvenih tribina Eppur si muove posvećena je prostoru i vremenu u modernoj kozmologiji.

Evolucija prostora i vremena od samog nastanka svemira u velikom prasku (Big Bang) do eventualnog kraja u dalekoj budućnosti neprestani je izazov i predmet istraživanja teorijske astrofizike i kozmologije. Osnove moderne kozmologije su Einsteinova opća teorija relativnosti te pretpostavka o približno homogenoj i izotropnoj raspodjeli materije. Trojica teorijskih fizičara i kozmologa predstavit će modernu kozmologiju a posebno svojstva prostora i vremena u Einsteinovoj teoriji i novije teorijske iskorake. Najveći misterij i najmanje istražen fenomen je sam početak stvaranja svemira u okviru kvantne gravitacije. Diskutirat će se fenomeni inflacije i širenje svemira u okviru modernih teorija i modela, primjerice model svemira kao svijet na opni (Braneworld). U izlaganjima i diskusiji bit će, između ostalog, dotaknuta pitanja: zakrivljenost prostora-vremena jest gravitacija? Ima li svemir početak i kraj? Što znači zakrivljenost vremena (ili prostora)? Može li Svemir ne biti? Zašto je svemir Kozmos (κόσμος) a ne Kaos (χάος)? Postoje li paralelni svemiri (multiverzum)? Je li Hawkingovo imaginarno vrijeme realno?

Urednik i voditelj:
dr. sc. Nevenko Bilić, znanstveni savjetnik Instituta Ruđer Bošković u mirovini

Sudionici:
dr. sc. Branko Guberina, znanstveni savjetnik IRB-a (u miru)

prof. dr. sc. Hrvoje Štefančić, Hrvatsko katoličko sveučilište

Organizator programa znanstvenih tribina: Knjižnice grada Zagreba, Gradska knjižnica. Urednica ciklusa tribina Ismena Meić. Tribina je održana u srijedu, 28. ožujka 2018. u 19 sati u Galeriji Kupola Gradske knjižnice.

Комментарии

Информация по комментариям в разработке