Dunajowi - śladami najstarszych pieśni Słowian. Slavic ritual folk group

Описание к видео Dunajowi - śladami najstarszych pieśni Słowian. Slavic ritual folk group

Dunajowi - śladami najstarszych pieśni Słowian
https://www.facebook.com/profile.php?...
Przedstawione w filmie ujęcia pochodzą z:
- Nocy Kupały w Ostrowcu Świętokrzyskim (wraz ze Studium Instrumentów Etnicznych), Dziadów w Skansenie Archeologicznym w Gieczu (wraz ze Sławomirem Uta - Słowiański Mit), Szczodrego Wieczoru w Grodzisku Owidz, Festiwalu Menuo Juodaragis, V Festiwalu Mitologii Słowiańskiej, sesji nagraniowej płyty "Bóg się szerzy. Śladami najstarszych kolęd Lubelszczyzny".
Film zmontował Adam Nowak (Osada Mokoszy), nagrania uczynił Wojtek Kopylec.
Zaśpiewali: Alicja Małszycka, Monika Olesko, Marlena Królik, Aleksandra Drążek, Andrzej Walenkiewicz, Bartłomiej Wolf, Mikołaj Jarmakowski
***
Dunajowi - śladami najstarszych pieśni Słowian. Projekt etnomuzykologiczny powstały z inicjatyw trójmiejskich kręgów pieśni ludowych. W 2022 roku ukazała się pierwsza płyta zespołu zatytułowana „Bóg się szerzy. Śladami najstarszych kolęd Lubelszczyzny”, której celem było przybliżenie najstarszych lubelskich pieśni związanych z zimowym obrzędem kolędowania. Działalność zespołu skupia się na odtwarzaniu archaicznego, pierwotnego brzmienia (tzw. wykonawstwo in crudo) najstarszych polskich i słowiańskich pieśni ludowych. Duży nacisk kładziemy na równoległe ożywanie kontekstów wykonywanych pieśni, co znajduje odzwierciedlenie w realizowanych przez zespół działaniach z zakresu tzw. teatru obrzędowego – pieśnią ilustrujemy bowiem odtwarzane na podstawie wieloletnich studiów etnologiczno-historycznych doroczne i rodzinne obrzędy przechowane w skarbcu kultur ludowych Słowiańszczyzny.
Z pieśniami i obrzędowością sobótkową występowaliśmy w Ostrowcu Świętokrzyskim (w ramach kontynuowanego projektu „Świętokrzyskiej Nocy Świętojańskiej”), Grodzisku Owidz („Wianki”), na 36. Festiwalu „Dźwięki Północy”; z projektem „Śladami najstarszych pieśni kaszubskich” na 46. Jarmarku Kaszubskim w Kaszubskim Parku Etnograficznym im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach; z prezentacją ludowych polskich obrzędów dorocznych na XXII Festiwalu Mėnuo Juodaragis na Litwie; z lubelskim obrzędem zimowego kolędowania i pieśniami z płyty „Bóg się szerzy” m.in. w Grodzisku Owidz, Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym w Łodzi, na 34. Młodzieżowym Obozie Etnokulturowym (Jaunimo etninės kultūros stovykla) w litewskiej wsi Dvarčiškiai. Tradycje i pieśni związane z obrzędowością Dziadów przedstawialiśmy w Skansenie Archeologicznym w Gieczu.
W ofercie zespołu znajdują się: kręgi i warsztaty ludowych pieśni tradycyjnych (obrzędowych, powszechnych, wojackich), działania z zakresu ożywiania tradycyjnej obrzędowości ludowej i słowiańskiej (Noc sobótkowa, Zażynki, Dożynki, Dziady, kolędowanie, obrzędy wiosenne i majowe), występy sceniczne. Zespół posiada szeroki repertuar gatunkowy i regionalny, możliwe jest opracowanie pieśni lub zwyczajów związanych z konkretnym regionem lub tematyką.

Комментарии

Информация по комментариям в разработке