Kerékpártúra 134. adás - Nyírbátor - Máriapócs - Kállósemjén

Описание к видео Kerékpártúra 134. adás - Nyírbátor - Máriapócs - Kállósemjén

Nyírbátor városának 450 méteres sétálóutcája, a Várostörténeti sétány az egyik különlegessége a településnek. A Református és a Minorita templomot összekötő Várostörténeti sétányon életnagyságú szoborillusztrációk segítségével ismerhetjük meg Nyírbátor múltját - így a sárkánykultusz gyökereit, a Szentvér utca legendáját és a Báthoriak történetét.
Innen kerékpároztunk át a református templomhoz, ami azonnal ámulatba ejtett minket. Magyarország legnagyobb gótikus temploma fél évezred alatt szinte semmit sem változott, ma is eredeti szépségében láthatjuk fantasztikus hálóboltozatát és csúcsíves ablakait. A Felső-Tisza vidékének legeredetibb műemléke melletti harangtorony a legnagyobb és egyik legöregebb harangláb hazánkban.
Innen tényleg csak egy perc kerékpárral a Báthori Várkastély. A környéken folytatott ásatások alapján a várkastély jóval nagyobb területű volt, mint a ma múzeum és rendezvényhelyszínként szolgáló ebédlő palota, amely 2006-ban esett át egy nagyobb felújításon. A kiállítóterében több tucat bábúval berendezett panoptikumban elevenednek meg a Báthori család történetének legfontosabb mozzanatai. A kenyérmezei csatát követő életkép, Erdély és a Királyi Magyarország egyesülését deklaráló egyezmény aláírása és Báthori Erzsébet vádlóival együtt és a hírhedt vérfürdővel.
Kb 10km kerékpározás után megérkeztünk Máriapócsra. Máriapócs egy nemzeti kegyhely, a leglátogatottabb búcsújáró hely Magyarországon. A Szent Mihály Főangyal templomban őrzik a könnyező Szűz Mária-ikont. Csodás gyógyulásokat tulajdonítanak neki, évente többezer hívő zarándokol el ide, hogy a Szűzanyához imádkozzon, és kérje közbenjárását vagy hálát adjon neki.
Innen fél óra kerékpározás és máris Kállósemjénben vagyunk, természetesen utunk a Kállay kúriához vezetett. A barokk Kállay kúriát 1763 körül a nagykállói megyeháza olasz építésze Salvator Aprilis építette Kállay György megrendelésére. A kastély eredeti magva a középső hat helyiség az előcsarnokkal, a keleti szárny végét, az emeletes teraszos részt a 19. század elején illesztették az épülethez. A II. világháború idején az épület és a park is megrongálódott. 1964-ben az Országos Műemlékvédelmi Felügyelőség költségén és kivitelezésében az épületet helyreállították és műemlékké nyilvánították.

Adás időpontja: 2023. szeptember 13. szerda 14:30 M4

Ismétlés:
2023. szeptember 14. csütörtök 07:30 M4
2023. szeptember 16. szombat 05:25 M4

Комментарии

Информация по комментариям в разработке