Сутність держави

Описание к видео Сутність держави

00:00 Вступ
3:32 Розумні сутності держави.
16:34 Поняття держави.
50:45 Типи держави.

Інтернет-ресурси з дисципліни "Теорія держави та права (ТДП)":
Група Теорія держави і права (ТДП) https://vk.com/theoryofstateandlaw
Група Теорія держави та права (ТДП) Телеграм https://t.me/theoryofstateandlawtgp
Індивідуальні консультації з дисципліни "Теорія держави і права (ТДП)" https://docs.google.com/document/d/1M...

1. Сутність держави
Слово "держава" в сучасному сенсі (італ. stato - від лат. status, похідне від нього англійське state, німецьке der Staat) ввів у 15 столітті Нікколо Макіавеллі. У російській мові слово «держава» є похідним від «государ», яке означало або господаря феодального володіння, власника холопів, або верховного правителя, і яке часто було російським еквівалентом латинського слова dominus. В українській мові у подібному розумінні використовується слово "держава".
Типовим виступає розуміння держави у сенсі як політико-територіальної організації громадської влади, що має апаратом управління, провідної самостійне існування, видає обов'язкові для населення веління.
У вузькому сенсі держава розуміється як державний механізм, апарат – система органів влади.

2. Поняття держави
Основні ознаки держави:
1. Територія.
2. Населення.
3. Суверенітет.
Наявність суверенної влади (суверенітет - якість державної влади, що виражається у спроможності держави незалежно здійснювати владу на своїй території). Також серед ознак держави називають: наявність апарату управління, загальнообов'язковий характер актів держави, що зумовлює його монополію на легітимне насильство; наявність державної скарбниці та податків, наявність офіційної символіки.
Держава тісно взаємопов'язана з правом, діючи на правовій основі. Можна сказати, що, з одного боку, держава народжує право, тоді як з іншого – сама держава існує через право. Держава сама собою представляє певну правову фікцію (існує завдяки вірі в її існування).
Співвідношення поняття "держава" із суміжними поняттями.
Поняття «держава» іноді ототожнюють зі словом «країна». Однак країною зазвичай називають певну територію з населенням, а державою – організацію, яка керує цією територією та цим населенням.
Держава та міжнародні організації.
Держава та юридична особа.

3. Типи держави
Формаційний підхід: рабовласницька держава, феодальна держава, капіталістична держава, соціалістична держава. Автори: Ф. Енгельс, К. Маркс
Цивілізаційний підхід: Стародавній Єгипет, Стародавня Греція, Стародавній Рим і т.д. Автор: А. Тойнбі.

#Роман_Мельниченко #тгп #теорія_держави_і_права #право #мельниченка #правознавство #просто_о_праві #підготовка_до_заліку #підготовка_до_іспиту #лекція #юриспруденція #юрист #вільний_юридичний_факультет #лекції_по_теорії

Комментарии

Информация по комментариям в разработке