KliniKaland: Az elhízás és a mozgásszegény életmód

Описание к видео KliniKaland: Az elhízás és a mozgásszegény életmód

Túlsúly vagy elhízás? Miért alakulnak ki a zsírpárnák? Mi az a testtömegindex? Hogyan őrizhető meg az ideális testsúly? Milyen kutatások foglalkoznak a problémával? Animációs filmünkben ezekre a kérdésekre is választ keresünk. Videóinkat a Semmelweis Egyetem szakértői lektorálták.

Az egészségügyi szempontból ideális testsúlytól való nagyobb eltérés súlyos betegségekhez, akár idő előtti halálhoz is vezethet. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint hamarosan a halálozások két harmadáért közvetve az elhízás és a mozgásszegény életmód lesz a felelős. Az elhízással együtt járó lerakódó zsírréteg áthangolja a szervezet működését, köztük az olyan fontos területek működését is, mint a hormonrendszer, vagy az immunrendszer. Azonban jó tudni, hogy az elhízással járó társbetegségek nagy része visszafordítható, így a kockázatok csökkenthetők.
Az elhízás betegség, amelynek gyógyításához érdemes szakember segítségét kérni. Bár jellemzően a hátterében a mozgásszegény életmód és a nem megfelelő összetételű és mennyiségű táplálkozás áll, ugyanakkor túlsúly kialakulásához vezethetnek különböző genetikai okok, hormonális zavarok (pl. pajzsmirigy problémák), szervi megbetegedések (pl. policisztás petefészek szindróma), anyagcserezavarok (pl. inzulin rezisztencia), így ezek diagnózisa és kezelése az első lépés a gyógyuláshoz.

Megmutatjuk, hogyan kell kiszámolni a testtömeg-indexet, (angolul body mass index, rövidítve BMI), ami segít kideríteni az elhízás mértékét. Szóba kerül, hogy mi az a kalória és miért érdemes számon tartani, hogy mennyit fogyasztunk belőle. Megmutatjuk, hogyan határozhatjuk meg egy átlagos testsúlyú felnőtt napi kalóriaigényét.

A fogyáshoz vagy épp az egészséges testsúly megőrzéséhez rendszeres mozgásra van szükség. Milyen időtartamú és intenzitású fizikai aktivitás javasolt egy átlagos felnőttnek? Miért fontos már gyerekkorban foglalkozni a prevencióval? Mi a jelentősége a megváltozott összetételű bélflórának, a stressznek vagy az alvási bioritmus zavarainak? Többek között ezeket a kérdéseket is érintjük a KliniKaland sorozat ezen részében. Tartsanak velünk és iratkozzanak fel videócsatornánkra!

Készítette: Semmelweis Egyetem Kommunikációs Igazgatóság 2022
Szakmai lektor: Prof. Karádi István, obezitológus
Szövegkönyv: Sági Zenina
Forgatókönyv: Gál Bettina és Sági Zenina
Grafika és animáció: Gál Bettina
A KliniKaland sorozat ötletgazdája: Kovács Eszter
Kreatív ötletek: Bartincki Tamara, Major Bálint, Zsemlye Anita
Narrátor: Galambos Péter
Nyelvi lektor: Pogrányi Péter

Még többet a Semmelweis Egyetemről:
Weboldal: https://semmelweis.hu
Facebook:   / semmelweisegyetem  
Instagram:   / semmelweis_egyetem  

Klinikaland további részek:
   • KliniKaland – ismeretterjesztő animác...  

Semmelweis Egyetem:    / semmelweisuniversity  

Комментарии

Информация по комментариям в разработке