Fryderyk Chopin, Koncert f-moll: Larghetto /cz.1/. Krystian Zimerman

Описание к видео Fryderyk Chopin, Koncert f-moll: Larghetto /cz.1/. Krystian Zimerman

THE BEST OF CHOPIN --    • THE BEST OF CHOPIN in the collections...   i niedościgniony Krystian Zimerman (przepraszam za literówkę w czołówce prezentacji jego imienia). Zapraszam także na Koncert e-moll w Jego wykonaniu. Usłyszą Państwo / w Allegro maestoso zaskakujący liryzm (ale nie cukierkową ckliwość!) / wprowadzenia Orkiestry w tę część. Nigdy wcześniej -- nigdy później nie usłyszałam już takiego atłasu muzycznego przy innych interpretacjach:    • 🌷Fryderyk Chopin, Koncert e-moll, All...  
--------------
//Te "cząsteczki" Koncertu f-moll (także e-moll) -- a byłam pierwsza z tą Szopenowską prezentacją na YT. -- to w żadnym wypadku nie mój "projekt"!!! W tym czasie serwis YouTube przyjmował prace trwające jedynie do 10 minut. Takie były wówczas (2009!) procedury administracji YT //. Zbiory CD -- prywatne.
-------------------------
PORÓWNANIA: ~ Rafał Blechacz --    • FRYDERYK CHOPIN, Koncert f-moll: II L...  
~ Bella Davidovich / Sir Neville Marriner / LSO --    • CHOPIN, Piano Concerto in F minor Op....  
~ Vladimir Ashkenazy / LSO --    • Chopin, Koncert f-moll (2.Larghetto, ...  
--------------------------
"W lipcu 1829 roku Chopin --    • THE BEST OF CHOPIN in the collections...   -- ukończył Szkołę Główną Muzyki. Józef Elsner, kierujący wówczas uczelnią, docenił wychowanka najwyżej : "Szopen Friderik -:szczególna zdolność, geniusz muzyczny". W tym samym miesiącu wyruszył kompozytor w pierwszą podróż do Wiednia, przy okazji zwiedzając Polskę południową i - w drodze powrotnej-Czechy i Niemcy. W Wiedniu dał dwa koncerty. Wykonywał Wariacje op 2 i Rondo op. 14 oraz improwizował. Sukces był porywający.
Uskrzydlony nim, rzucił się w wie życia muzycznego, towarzyskiego i w wir pracy.
---
Już w październiku 1829 roku wspominał przyjacielowi o swoim "ideale", który mu się śnił i dla którego napisał Larghetto - wolną część pierwszego koncertu ( Koncertu f-moll), ukończonego na początku 1830 roku, który został jednak wydany jako *d r u g i * z op.21, stąd numeracja koncertów nie odpowiada chronologii powstania).
Wspomnianym ideałem, adresatką Koncertu, była studentka Konserwatorium Warszawskiego w klasie śpiewu - Konstancja Gładkowska. Szczere i niezwykle głębokie uczucie leżące u podstaw kompozycji, wpłynęło na jej szczególny wyraz emocjonalny i rys osobisty. Odbiór utworu- a zwłaszcza Larghetta - był tak entuzjastyczny, iż sam jego autor był nieco zdziwiony. Zachęcony powodzeniem, niemal natychmiast rozpoczął pracę nad kolejnym Koncertem, tym razem utrzymanym w tonacji e-moll, który ukończył również niesłychanie szybko.
Już we wrześniu odbyły się pierwsze próby, a publiczne wykonanie miało miejsce w październiku 1830 roku".
===========

Комментарии

Информация по комментариям в разработке