Rozdzióbią nas kruki, wrony… | Stefan Żeromski | Audiobook po polsku

Описание к видео Rozdzióbią nas kruki, wrony… | Stefan Żeromski | Audiobook po polsku

Stefan Żeromski – „Rozdzióbią nas kruki, wrony…”, czyta Olgierd Łukaszewicz, 2000 rok.

Jako pierwszą czerwcową propozycję w cyklu Polskiego Radia "Radiobook" przedstawiamy nowelę Stefana Żeromskiego „Rozdzióbią nas kruki, wrony…”. Biorąc pod uwagę, że autor czterokrotnie nominowany był do literackiej Nagrody Nobla i był pierwszym prezesem polskiego PEN Clubu, nic dziwnego, że w cyklu sięgamy po jego tekst, po raz ósmy.

To trzyczęściowe, krótkie opowiadanie, którego tytuł nawiązuje do tekstu „Pieśni o żołnierzu tułaczu”, pełne jest aluzji do klęski powstania styczniowego 1863/64. Żeromski za jedną z najpoważniejszych przyczyny upadku powstania bierze brak jedności i solidarności w narodzie. Pokazuje społeczeństwo podzielone klasowo oraz bardzo nieznaczny udział chłopstwa w powstaniu. Symptomatyczny jest opis w części trzeciej okradania zwłok przez chłopa uradowanego, że wzbogacił się na krzywdzie powstańca, zabitego wcześniej przez Moskali. W brutalny sposób autor podejmuje problematykę społeczno-klasową, ale też pokazuje polityczno-społeczne okoliczności towarzyszące powstaniu.

Nowela „Rozdzióbią nas kruki, wrony…” pierwszy raz ukazała się drukiem w roku 1895, w Krakowie, podpisana pseudonimem Maurycy Zych, w zbiorze o tym samym tytule. Był to jeden z dwu debiutanckich tomów Żeromskiego, który mieszkał wówczas w Szwajcarii, więc mniej był ograniczony na przykład działaniami rosyjskiej cenzury.

Prezentowana wersja audio "Rozdzióbią nas kruki, wrony…" jest zapisem powstałym w studiach Polskiego Radia, w roku 2000. W nagraniu słyszymy głos znakomitego i wszechstronnego, zasłużonego polskiego aktora, Olgierda Łukaszewicza.

Facebook   / radiobookpr  

#Radiobook – wyobraźnia, która nie śpi.

#Audiobooki #PolskieRadio

Tytuł: Rozdzióbią nas kruki, wrony…
Data premiery: 05/06/2023
Autor: Stefan Żeromski
Czyta: Olgierd Łukaszewicz
Ilość odcinków: 1
Rok produkcji: 2000
ISBN 978-83-67540-07-0

Комментарии

Информация по комментариям в разработке