magyarul lsd. lent It was the lifestyle of the Hortobágy horsemen that led to the development of the prics [pronounced: pritch], or simple saddle, which had no fastening straps, so it could be switched from one horse to the other in a matter of moments.
During the interview, just such a saddle is visible above the head of Gábor, who is talking.
Excerpt from the interview: You could only sit on this saddle, you couldnt use it for support, like a box saddle. Even the stirrups are only there to stop the riders legs from swinging free, and they have to be let down as far as the feet, and no shorter. This is because if the stirrups are shorter, or the rider leans on the saddle, this leads to sores on the horses back.
The prics was a very comfortable and convenient saddle. When needed, the rider just threw it over the horse, there were no straps and buckles to adjust or fasten. When it wasnt needed, it could be removed just as easily, and the rider could then use it to sit or lie on. And there was no need to ride bareback.
Abroad, the saddle always generated a great deal of interest, as nobody had ever seen anything like it, but it was unique even in Hungary the prics is only used on the Hortobágy plain.
Other horsemen in Hungary use a more traditional saddle, and even the old Hortobágy landowners rode in the Tiszafüred type of saddle [named after a small town on the bank of the river Tisza].
------------------------------------
A Hortobágyi csikósok életformája miatt kialakult az egyszerű heveder nélküli nyereg a "priccs" használata, amelyet pillanat alatt át tudtak tenni egyik lóról a másikra.
A beszélgetés alatt Gábor bá feje felett a kamera bemutat egy ilyen egyszerű nyerget.
Kivonat a beszélgetésből: Ebbe a priccsbe, vagy csikósnyeregbe csak ülni szabad, nem szabad támaszkodni, mint a boxnyeregbe. A kengyel is csak azért van, hogy a lovas lába ne kalimpáljon össze-vissza, éppen olyan hosszúra kell engedni, mint a lába lóg, nem rövidebbre. Mert ha a kengyel rövidebb, vagy a priccsre támaszkodik a lovas, akkor feltörik a ló háta.
A prics nagyon kényelmes és gyors nyereg volt, ha szükség volt rá, feltették, nincs rajta heveder, nem kellett csatolni, szíjazni, ha nem kellett, levették a lóról, aztán ezen ült vagy feküdt a csikós. És mégsem szőrén kellett megülnie a lovat.
Külföldön ha jártak mindig be kellett mutatni, mert ilyen sehol sem láttak. De Magyarországon is egyedi volt, csak a Hortobágyon használják a pricset.
A többi magyarországi csikós nyerget használ ill. a régi hortobágyi gazdák is a tiszafüredi típusú nyeregben lovagoltak.
Информация по комментариям в разработке