Emerytury w Polsce. Jak działa system emerytalny?

Описание к видео Emerytury w Polsce. Jak działa system emerytalny?

Emerytury w Polsce to dla przeciętnego Kowalskiego czy Kowalskiej kompletna czarna magia. Nie uczymy się w szkole ani na studiach, jak działa system emerytalny, choć prawie każdy i każda z nas prędzej czy później stanie się jego beneficjentem. Skąd biorą się nasze emerytury i co możemy zrobić, żeby na starość nie cierpieć biedy?

W tym odcinku przedstawiam system emerytalny w Polsce. Wprowadzony w 1999 roku w ramach tzw. programu czterech reform rządu Jerzego Buzka, polski system emerytalny opiera się na trzech filarach. Oryginalnie obejmowały one pierwszy filar - obowiązkowe ubezpieczenie w ZUS, czyli Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, drugi filar - obowiązkowe, prywatne uczestnictwo w OFE (Otwarte Fundusze Emerytalne) i trzeci filar - prywatny i dobrowolny (PPE, IKE, IKZE).

W ciągu dwudziestu trzech lat system ten uległ znaczącym przekształceniom. W 2014 roku znacjonalizowano część środków zgromadzonych na rachunkach w Otwartych Funduszach Emerytalnych (OFE) poprzez umorzenie posiadanych tam obligacji Skarbu Państwa. Zmienił się również sposób dystrybucji składek w ramach drugiego filaru emerytalnego, którego podstawą stało się teraz subkonto w ZUS.

Kilka lat później wprowadzono Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) - nowy pomysł rządu na prywatny komponent emerytury. Stały się one zatem dodatkowym elementem III filaru, obok takich rozwiązań jak Pracownicze Programy Emerytalne (PPE), Indywidualne Konto Emerytalne (IKE) czy Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE). Choć domyślnie do PPK został zapisany każdy, większość Polek i Polaków wypisała się z Pracowniczych Planów Kapitałowych.

Dalszy los środków na OFE wciąż jest pewną niewiadomą, ale jasnym jest, że planuje się likwidację Otwartych Funduszy Emerytalnych - być może powiązaną ze wzmocnieniem Pracowniczych Planów Kapitałowych właśnie.

Podstawą zabezpieczenia na starość dla większości Polek i Polaków wciąż są świadczenia wypłacane przez państwo, czyli emerytura z ZUS. Wiek emerytalny wynosi obecnie 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn, należy jednak pamiętać, że w systemie powszechnym nie są ubezpieczeni wszyscy. Wciąż istnieją oddzielne branżowe systemy emerytalne, tj. emerytury górnicze czy emerytury kolejowe, a także ubezpieczenia w KRUS (Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego) dla rolników.

Ten film to tylko pierwszy z cyklu filmów o systemie emerytalnym w Polsce.

Zapraszam do oglądania!

Muzyka:
Wholesome by Kevin MacLeod
Link: https://incompetech.filmmusic.io/song...
License: https://filmmusic.io/standard-license

Spis treści:
0:00 Wprowadzenie
1:12 Skąd wziął się polski system emerytalny?
1:54 Trzy filary systemu emerytalnego w Polsce
2:50 I filar emerytalny - emerytura z ZUS
5:02 II filar emerytalny - OFE i subkonto w ZUS
8:04 III filar emerytalny
8:25 Pracowniczy Program Emerytalny (PPE)
9:03 IKE i IKZE
10:13 Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK)
11:29 Niepowszechne systemy emerytalne
12:31 Jak uzyskać emeryturę w Polsce?
13:44 Liczyć na ZUS czy na siebie?

Комментарии

Информация по комментариям в разработке