Jaki jest sens życia? Jaki jest sens istnienia? Czy zyskiwanie wolności wiąże się z utratą sensu?
Film na podstawie mojego - będącego w przygotowaniu nadal - tekstu, którego fragment publikuję w tym miejscu:
"Wyobraź sobie że jesteś jedyną istotą we wszechświecie albo nawet, że jesteś wszechświatem - wszystkim, co istnieje. Nie ma dla Ciebie żadnych ograniczeń. Jesteś zupełnie wolny, możesz wszystko - bo jesteś wszystkim. Poza Tobą nie ma zupełnie nic, więc i Ty sam nie różnisz się od nicości. Czy Twoje nieskrępowane, nieograniczone istnienie miałoby jakikolwiek sens?
Pytając o sens życia, sens istnienia, na ogół nie zastanawiamy się, co właściwie znaczy to pytanie, bo tak naprawdę interesuje nas jedynie jego wymiar praktyczny, czyli znalezienie motywacji do działania, celu skrojonego w taki sposób, aby jego istnienie pobudzało naszą aktywność, kierunkowało ją. Jednak cel sam w sobie nie stanowi sensu, lecz raczej wytycza ścieżkę. Aby to zrozumieć powróćmy do naszego boskiego samotnika.
Można powiedzieć, że ta jedyna, będąca całym wszechświatem istota nie ma żadnego celu z prostego powodu – nie ma nic poza nią; jest ona, używając biblijnego języka, początkiem i końcem. Aby cel mógł się ujawnić, musiałby istnieć poza nią ktoś lub coś jeszcze, ktoś lub coś od niej różnego i tym samym ograniczającego jej wolność. To właśnie ograniczenie pierwotnie nieskrępowanej wolności pozwoliłoby tej „pierwszej istocie” odróżnić się od nicości, przybrać formę, wyznaczyć wykraczający poza nią cel i w tym wszystkim uzyskać sens istnienia.
Bazując na tym przykładzie możemy zatem stwierdzić, że sens istnienia tkwi w naszych ograniczeniach, w tym, co jest różne od nas i poprzez samo istnienie krępuje naszą wolność. Cel będzie tutaj niczym innym jak naszym działaniem względem tych ograniczeń, wspomnianym już wytyczaniem ścieżki.
Zatrzymajmy się na chwilę w tym miejscu. Ktoś mógłby powiedzieć, że przedstawione tutaj rozumowanie wiedzie nas do dość szokujących wniosków. Jeśli bowiem sens wiąże się z występowaniem ograniczeń, z redukowaniem naszej wolności, to im bardziej jesteśmy zniewoleni i ograniczeni, tym wyraźniejszy jest nasz sens, tym więcej jest w nas poczucia sensu. I choć może to dziwić, to jeżeli przyjrzymy się nieco uważniej relacjom i postawom w otaczającym nas życiu społecznym bez większych problemów dostrzeżemy zależność, którą można ująć słowami: „im mniej wolności, tym więcej sensu”. "
Информация по комментариям в разработке