Бродилово - Тюрзис (резиденция)„Укрепен владетелски дом“/2024/

Описание к видео Бродилово - Тюрзис (резиденция)„Укрепен владетелски дом“/2024/

Карта с обекти и вградени видеа в иконите:https://www.google.com/maps/d/edit?mi...
Разположен е на естествено укрепено място, над долината на река Велека. Обитаван е през II – I в. пр. Хр. от местен парадинаст. Домът е унищожен от пожар, вероятно по времето на войните между Рим и Митридат VI, които се водят в тази част на Балканите. По това време се сформира и едно от най-мощните тракийски царства – това на астите, чиято история без съмнение е свързана с археологическия обект.

Огромното количество стенни мазилки, които са се срутили в помещенията, са ги консервирали в продължение на 2200г. По запазеност този обект може да се окачестви като своеобразен тракийски Помпей, погребан не под вулканичната пепел, а под опожарени и рухнали стени. Обектът е археологическа недвижима културна ценност с национално значение.

Местоположение:
Надморска височина: 49 m
GPS координати: 42°05'01.9"N 27°50'01.5"E

Текст цитат: https://museumtsarevo.com/arheologich...

Районът на Бродилово е населен от дълбока древност. Най-ранното човешко присъствие по тукашните земи се свързва с развитието на медната металургия през втората половина на V хил. пр. Хр. Наличните данни сочат, че първите известни обитатели по долното течение на Велека са траките, от племето тини. За тяхното присъствие свидетелстват руините на три крепости, носещи името „Калето“, наличието на три могилни некропола (най-ранният е от V-IV в. пр. Хр.), антично селище и следи от металургична дейност. Останките от най-близката (3 км югозападно) до селото тракийска крепост се намират върху възвишение в местността "Пефтич"/"Пастич".
Текст цитат: http://svetimesta.com/%D0%91%D1%8A%D0...
Author's channel:
   / @laryykruchev1576  
Наш сайт: https://www.bulgariancastles.com/
Друг сайт: https://th-cam.com/channels/TvUOb-L4J...
Telegram channel: https://t.me/+SSCaq_eJqoAwMWQ0
  / bulgariancastles  

Комментарии

Информация по комментариям в разработке