Роль Філарета у відновленні історичної справедливості для Української церкви величезна — Філіпович
23.01.2024 р. Програма: Час інтерв'ю. Ведучі: Наталія Грабченко.
Роль патріарха Філарета у відновленні історичної справедливості для Української церкви величезна, констатувала в ефірі Радіо Культура релігієзнавиця Людмила Філіпович. Адже "Москва на початку 90-х вчепилася в Українську церкву всіма своїми кігтями". Однак зрештою Москва програла. "І ми не маємо забувати, хто нас вивів на цю дорогу, хто нам її розчистив", — наголошує Людмила Філіпович. І додає: сьогодні саме Православна церква України є органічною частиною українського суспільства. Людмила Філіпович сподівається, що "люди відчули, що це не церква десь із Москви, а це моя церква".
"Москва на початку 90-х вчепилася в Українську церкву всіма своїми кігтями" — У 1990 році, коли ми всі відзначали для себе, що почалися незворотні процеси, і було видно, що Радянський Союз розпадеться, якраз в цей час Українська церква отримала свободу в певному управлінні, керуванні якимись процесами. Але в той момент це називалося Український екзархат РПЦ Московського Патріархату. Але коли в листопаді 1992 року Україна звернулася до Московського Патріархату саме по автокефалію, в автокефалії нам вже було відмовлено, так?
Людмила Філіпович: Так, але там перед тим були дуже складні процеси від 1990 до 1992 року, тому що церкву страшенно колотило. Вона прагнула цієї незалежності. І не забуваємо акт, який 24 серпня 1991 року проголосила Україна. І Москва страшенно перелякалася, що вона не лише втрачає Україну як державу, як економіку, як потужний інтелектуальний потенціал, а і як духовну одиницю. Серед інших метрополій Український екзархат був найбільший, найсильніший, найрелігійніший, найпотужніший. І тому Москва вчепилася в церкву всіма своїми кігтями і робила все, щоб ця церква не відійшла з-під їхнього впливу.
— Якщо знов-таки повернутися до тих часів, коли створювалася Українська незалежна церква, якими є роль і значення постаті патріарха Філарета? За що ми маємо йому подякувати в той момент?
Людмила Філіпович: Стосовно створення цієї церкви, його особлива роль в тому, що він поставив питання про необхідність незалежної церкви для України. Хоча у нього була зовсім інша кар'єра і зовсім інші перспективи. Після смерті попереднього патріарха він був містеблюстителем (намісником — ред.) Російської православної церкви. І, до речі, він був найбільш авторитетним в той час богословом. На святкуванні тисячоліття хрещення Русі саме митрополит Філарет робив основну доповідь. І я думаю, що він, напевно, сподівався, що після смерті патріарха Філарета як місцеблюстителя оберуть наступним патріархом церкви. Але в один момент абсолютно всі плани руйнуються, тому що обирають не його. На Соборі РПЦ найбільшу кількість голосів отримав Алексій. Далі за кількістю отриманих голосів був Володимир (Сабодан). І тільки на третьому місці виявився Філарет. Значить, вже тоді у росіян виникла підозра — а чи потрібен нам такий незалежний, усамостійнений керівник? А згадаємо, він керував Українським екзархатом від 1966-го року і до 1990-го. За цей час він набув колосального впливу, отримав досвід в керуванні такою величезною церквою, яка за кількістю парафій, до речі, завжди переважала Росію. Тобто Українська церква — це завжди був флагман. Це було місце, яке постійно інкорпорувало своїх священників. Найбільша кількість слухачів московських духовних шкіл і навіть санкт-петербурзьких — це були саме вихідці з України. Тому, я думаю, що вже тоді Москва страшенно перелякалася цього українського впливу, який не з Філарета почався, а ми згадаємо і Прокоповича, і інших, і йому сказали "зась". І в цій ситуації перед Філаретом постав дуже серйозний і екзистенційний, персональний, і суспільний, церковний вибір. І він себе повів як мужчина, як керівник церкви, як смілива дуже людина, тому що репутація постала на кону. Але якщо ми згадаємо всі ці інсинуації, які щодо нього ініціювала Російська православна церква, прагнучи всяк його облік потопити в фантазіях, які вони видумували, то це теж треба було мати силу і моральну стійкість, аби пережити ці виклики. Він пережив.
Патріарх Філарет: "Церква і держава взаємозалежні"...
Информация по комментариям в разработке