Kościół Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej w Przeczycy #51 DJI Mavic Air 2 - 4K

Описание к видео Kościół Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej w Przeczycy #51 DJI Mavic Air 2 - 4K

#7MetrówNadZiemią​​ #PoskieKościoły​​ #DJIMavicAir2

Kościół Matki Bożej Wniebowziętej w Przeczycy w diecezji Tarnowskiej.
Pierwsza wzmianka o miejscowości PRZECZYCA pochodzi z około 1300 roku. Paraifia Przeczyca powstała prawdopodobnie pod koniec XIV lub na początku XV wieku. Według ks. Jana Długosza parafia w Przeczycy miała tytuł św. Michała. Pierwszy kościół parafialny zbudowany został, prawdopodobnie w XIV wieku i spalono go w czasie najazdu Rakoczego w XVII wieku. Według dokumentów wizytacyjnych z 1595 r. i 1610 r. w kościele drewnianym, znajdowała się w ołtarzu głównym łaskami słynąca figura Matki Boskiej Przeczyckiej.
Kolejny kościół, także drewniany wzniesiono około 1687 roku a rozebrany w 1907r. Figura Matki Bożej znajdowała się także w głównym ołtarzu i była zasłaniana obrazem św. Michała - patrona parafii.
Nowy kościół murowany, stojący do dziś, wybudowano w latach 1904-1906. W świątyni znajduje się Ołtarz główny neogotycki z 1913 r. wykonany według projektu Stanisława Majerskiego ze słynącą łaskami późnogotycką rzeźbą Maryi. Organy 12-głosowe wykonane przez Alojzego Koniecznego z Przemyśla w 1913, powiększone przez Stanisława Wilewskiego z Nockowej przed 1975 r.
Czas powstania wspominanej już cudownej figury Matki Boskiej Przeczyckiej określa się na lata 1460-1470. Niektórzy historycy sztuki sugerują, że figura została wyrzeźbiona w jednej ze szkół Wita Stwosza na Węgrzech. Jest to rzeźba wykonana w drzewie lipowym lub gruszkowym, o wysokości 120 cm .
Jako wotum z datą 3 maja 1679 roku został ofiarowany obrazek malowany na desce. Przed Matką Bożą klęczy szlachcic, herbu Prus II, a pod obrazem znajduje się napis: "Ja Jan Józef Grzybowski, zeznawam, że w ciężkiej bardzo chorobie będąc tak, że nikt mi żywota nie tuszył, ofiarowałem się na to miejsce do Najśw. P Maryi Przeczyckiej y wielkiej doznałem pomocy, bo w krótkim czasie ozdrowiałem, na znak wdzięczności Matce Miłosierdzia to wotum oddaję".
W 1804 roku władze austriackie skonfiskowały naczynia liturgiczne, które przeznaczono na wojnę Austrii z Napoleonem. W tym samym czasie zginęły też wota. Ogółem Austriacy zabrali około 30 wotów, resztę ukradł złodziej. Z początkiem XX wieku Matka Boska miała między innymi 13 sznurów korali oraz złoty pierścień ofiarowany przez księcia Franciszka Woronieckiego, który również został skradziony.
Odpust odbywał się w Przeczycy na Objawienie św. Michała Archanioła z Gargano 8 maja. W 1831 roku wprowadzono w parafii drugi odpust na Wniebowzięcie Matki Bożej. Wizytacja dekanalna z 1837 roku potwierdza ożywienie kultu, podkreślając, iż wśród okolicznej ludności utarło się przekonanie, że "Maryja Przeczycka przeczy nieszczęściu".
W 1908 r. podczas konsekracji świątyni dokonanej przez sufragana przemyskiego ks. bpa Karola Fischera zmieniono tytuł kościoła ze św. Michała na Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny.
Dekretem z dnia l lutego 1923 roku biskup błogosławiony Józef Sebastian Pelczar uznał "statuę Matki Boskiej w Przeczycy za łaskami słynącą". W oparciu o ten ostatni dokument parafia skierowała pismo do Ojca Świętego Piusa XI na Wielkanoc 1924 roku z prośbą o pozwolenie na koronację koronami papieskimi. Tego samego roku Kapituła Bazyliki Watykańskiej udzieliła pisemnej zgody na przeprowadzenie tego aktu. Ze względu jednak na śmierć błog. biskupa Pelczara koronację odłożono na 15 VIII 1925 roku. Koronacji dokonał w tym dniu ks. bp Karol Józef Fischer - sufragan przemyski w asyście ks. bpa Leona Wałęgi - ordynariusza tarnowskiego i ks. bpa Edwarda Komara.
Na koronację z ofiar parafian i Polonii amerykańskiej ufundowano w 1923 roku korony srebrne, pozłacane, dla Matki Bożej i Dzieciątka. W kilka lat po koronacji korony skradziono. Rekoronacji dokonał 12 listopada 1933 roku biskup tarnowski Franciszek Lisowski. Także te zostały skradzione. Na rekoronację w 1975 roku sprawiono nowe korony. Drugiej rekoronacji w  sierpniu 1975 roku dokonał kard. Karol Wojtyła. Po tej rekoronacji kult Matki Bożej ożywił się znacznie o czym świadczą kilkudniowe odpusty oraz liczne pielgrzymki.
➤ Licence:
You’re free to use this song in any of your videos, but you must include the following in your video description (Copy & Paste):
Song: Justhea - Happy
Music provided by Vlog No Copyright Music.
Creative Commons - Attribution 3.0 Unported
Video Link:    • Justhea - Happy (Vlog No Copyright Mu...  
#NoCopyrightMusic #VlogMusic #VlogNoCopyrightMusic

Комментарии

Информация по комментариям в разработке