Janyavár (Anyavár) a középkorban (15 -16. század) 3D-ben

Описание к видео Janyavár (Anyavár) a középkorban (15 -16. század) 3D-ben

A helység nevét 1093-ban említik először "villa Anya" néven. A 14. század végén a Györgyi Bodó család birtoka. Szentgyörgyi Rudolf szerint Janya falu a 14. századtól már a Györgyi Bodók tulajdona. Ekkor vár még nem létezett, de a falu lehetett a kiterjedt birtok központja. A Bodó család Mátyás uralkodása alatt országos méltóságokra emelkedett, és nagy vagyonra tett szert. A vár 1484 körül épült fel a mocsaras Sárvíz egyik szigetén. Építtetője Bodó Gergely tárnokmester. Janyavárat, más néven Sártornyát a 15. és a 16. században továbbfejleszti, okleveles adatok támasztják alá, hogy az 1483-as évek tájékán a várban építkezik. Lengyelországból jó minőségű fenyő faanyagot hozatott építéséhez adómentesen, feltételezhetően talán a cölöpalapozáshoz kellett, nemcsak tetőszerkezethez. Mivel a középkorban a Sárvizet egyszerűen Sárnak nevezték, ezért hívták a várat Sártornyának is.
1514-es felkeléskor hallunk ismét a várról. A keresztesek kalocsai táborból május elején a sárközi származású Nagy Antal vezetésével a felkelők egy csapata a Baja, Báta, Tolna útvonalon haladva átkelt a Dunántúlra. Hiába szimpatizáltak a tolnaiak velük, a várost mégis feldúlták. Ezt követően Anyavár ellen vonultak. A várat Bodó Ferenc védte, akinek megsegítésére Hédervári Ferenc sietett Ozoráról. Végül egyezség jött létre, a lázadó keresztesek szabad elvonulás ellenében fegyvereiket leadták, és a sereg szétszéledt.
A törökök 1543-ban foglalják el a várat. A török időkben 22 fős őrség állomásozik itt és a vár lekerekített négyszög alakú északi előterébe a török időben egy huszárvár épült, sok kő és téglatörmelék látható a szántásban.
1602-ben a portyázó hajdúk a várat felgyújtották. A 17. század során már a Bodók örökösének számító Bosnyák család birtoka volt, de adatunk nincs arról, hogy a vár milyen műszaki állapotban volt. Feltehetően a hajdúdúlás után a várat sorsára hagyták, többet nem hallunk róla. A 18-19.századi térképek közül sok ábrázolja, jelzi a vár helyét.
Alaprajzi elrendezésére csak a terepnyomok utalnak, feltárás még nem volt a vár területén. Ez alapján a vár közel 60x70m-es négyszög alaprajzú lehetett, a sarkokon nagyméretű bástyák sejlenek fel.
A 3D filmben a várat és a környezetét kívánjuk bemutatni Szekér József László tanár, helytörténész segítségével.

Felhasznált irodalom :
Anyavár (Janyavár) Régmult Blog: https://regmult.blogspot.com/2012/04/...

Sümegi Gyula, Székesfehérvár 2024

Комментарии

Информация по комментариям в разработке