Jak produkowane są blachy i taśmy z aluminium? - Fabryki w Polsce

Описание к видео Jak produkowane są blachy i taśmy z aluminium? - Fabryki w Polsce

Aluminium to bardzo popularny surowiec, wykorzystywany do produkcji w wielu branżach. Wśród nich możemy wymienić branżę transportową, przemysł motoryzacyjny, lotniczy, RTV, AGD, branżę budowlaną czy opakowaniową. Pożądane są właściwości jakimi odznacza się aluminium.

Żeby przyjrzeć się produkcji wyrobów z aluminium odwiedziliśmy fabrykę Impexmetal Aluminium Konin.

Zaczynamy od odlewni. To tutaj produkowane są bloki z aluminium, stanowiące półprodukt do przeróbki plastycznej.

Do odlewni surowiec dostarczany jest w postaci gąsek, T-barsów aluminiowych, złomu oraz odpadów poprodukcyjnych. Do korygowania składu chemicznego wykorzystywane są różnego rodzaju dodatki stopowe.

Surowiec ładowany jest na wsadzarki, które transportują wsad prosto do pieca topielniczego gazowego. Tutaj prowadzony jest proces przetapiania. Odbywa się w temperaturze około 1000 stopni celsjusza.

Podczas topienia powstają zgary, a więc utleniony metal, którego trzeba się pozby
.

Przetopiony metal układem rynien przelewany jest do pieca odlewniczego. Poddawany jest zabiegowi ciągłej rafinacji gazami technologicznymi, filtracji oraz modyfikacji. Z pieca odlewniczego, po osiągnięciu odpowiedniej temperatury i składu chemicznego metal odlewany jest we wlewki na urządzeniach odlewniczych.

Długość wlewka wynosi 6,5 metra, a jego maksymalna waga, to 10 ton. Wlewki następnie cięte są na bloki, które stanowią wsad dla działu walcowni.

Podczas odlewania pobierane są próbki, które trafiają do laboratorium, gdzie wykonywane są badania składu chemicznego, wytrzymałościowe oraz metaloznawcze.

My przenosimy się do walcowni, gdzie powstają gotowe produkty.

Bloki, dostarczone z odlewni najpierw są frezowane. Ściągana jest wierzchnia warstwa, o niekorzystnej strukturze. Później następuje walcowanie na gorąco. W piecu blok przetrzymywany jest przez godzinę, w temperaturze 500 stopni celsjusza, a następnie samotokami rolkowymi transportowany jest do walcarki.

Walcarka wyposażona jest w dwa walce oporowe i dwa walce robocze. Podczas walcowania na gorąco pasmo zmienia swoją grubość z 390 mm do grubości w przedziale od 3,5 do 9 mm. Po walcowaniu pasmo zwijane jest w rulon, który trafia do magazynu gdzie musi ostygnąć.

Kolejny etap, to walcowanie na zimno, które odbywa się poniżej temperatury krzepnięcia metalu. Na poszczególnych walcarkach uzyskiwana jest ostateczna grubość materiału. Minimalny zakres wynosi 40 mikronów.

W czasie produkcji mierniki rentgenowskie na bieżąco kontrolują grubość i płaskość taśmy, sprawdzają także naprężenia jakie się w niej pojawiają.

Po walcowaniu wykonywana jest obróbka powierzchni, podczas której materiał uzyskuje idealną płaskość i jest odtłuszczany.

Zbliżamy się już do końca.

Taśma o grubości 70 mikronów, która zwijana jest w krążek, ma długość około 40 km. Tyle otrzymaliśmy z bloku aluminium, który miał na początku 6 metrów długości.

Na linii do cięcia arkuszy z kolei otrzymujemy blachę aluminiową. Swoją długość arkusz uzyskuje na nożycy bębnowej.

Paczki z krążkami i arkuszami blachy na koniec są ważone i trafiają do magazynu.

Z wyrobów wytwarzanych w Koninie wyprodukowane zostaną m.in. tablice rejestracyjne, nakrętki do napojów gazowanych, puszki, folia spożywcza, wymienniki ciepła czy elementy karoserii samochodowej.

--
Portal : https://fabrykiwpolsce.pl
Subskrybuj kanał: http://bit.ly/2trnVPE
Facebook: http://bit.ly/2ur7xLQ

Fabryki w Polsce to podróż po zakładach produkcyjnych znajdujących się na terenie Polski. Można więc śmiało powiedzieć, że zwiedzamy przemysł w Polsce. Inspirowaliśmy się popularnym programem „Jak to jest zrobione?”, znanym z telewizyjnego kanału Discovery. Co tydzień wspólnie z naszymi widzami odwiedzamy zakład produkcyjny, żeby sprawdzić jak przebiega wybrany proces produkcji. Co tydzień na nasz kanał trafia bowiem film dokumentalny, z którego dowiadujecie się jak produkowane są m.in. maszyny, zawiesia linowe, jachty, druty, okna, rozjazdy kolejowe, grzejniki, styropian itd. Pewnie interesuje was też, jak powstaje jedzenie? Na naszym kanale pokazaliśmy m.in. parówki, Pepsi, Prince Polo, paluszki, musztardy, keczup, majonez, sery i wiele innych. To niesamowite jak pasjonująca potrafi być produkcja. Tak wiele interesujących informacji niesie z sobą nauka i technika. Co tydzień bowiem poznajecie z nami ciekawostki, jakie kryją w sobie fabryki. Przed nami fabryka nie ma żadnych tajemnic.

A jeśli chcielibyście się dowiedzieć jak to działa, jak pracuje dana maszyna, jak funkcjonuje park rozrywki, jak uwarzyć piwo z popularnym browarem, śledźcie Fabryki w Polsce Extra. Nasz nowy format, który co jakiś czas publikujemy na kanale.

Odkrywajcie z nami nowe fabryki, w które obfituje cała Polska.
--
Sprawdź również nasze inne filmy, polecamy :
Tłocznia profili aluminiowych - Fabryki w Polsce
Tłocznia aluminium - Fabryki w Polsce
Huta Warszawa - Fabryki w Polsce
Jak powstają odlewy z aluminium? - Fabryki w Polsce

Комментарии

Информация по комментариям в разработке