Kvantum - 2024. június

Описание к видео Kvantum - 2024. június

Hogyan működnek a lizoszómák, az idegrendszer takarítósejtjei? Mi mindenre lehet alkalmazni a matematikát? Hogyan lehet gazdaságosan, napfényenergiával vizet bontani, s az így nyert hidrogénből, no meg széndioxidból zöld üzemanyagot készíteni? És nincsen Kvantum Nobel-díjas nélkül, mai adásunkban a svéd-francia Anne L 'Huillier lézerfizikussal beszélgetünk.
- Juhász Gábor kapta a Szegedi Biológiai Központban idén a Straub Emlékplakettet. A csoportvezető elsősorban a lizoszómákkal, az idegrendszer takarítósejtjeivel foglalkozik. A Straub Napok másik előadása az antibiotikumokkal szemben ellenálló baktériumok ellen alkalmazható bakteriofágokkal foglalkozott.
- Hogyan használhatóak a matematika módszerei a nyelvek leírásában, az önvezető autók tervezésben vagy a pénzügyi tervezésben. Hogy a járványmodellezésben hogyan lehet használni, azt a Covid alatt egy ország megtanulta. Ezek az alkalmazási lehetőségeket vették sorra a szegedi alkalmazott matematikai konferencián
- Hidrogént és szintetikus üzemanyagokat állítanak elő megújuló energia segítségével a szegedi egyetem új Energetikai Innovációs Tesztállomásán. A zöld hajtóanyagot elsősorban az autógyárak tesztmotorjaiban használt benzinhez adagolják. Az egyetemen laboratóriumi méretekben régóta folytak ilyen kutatások, de most méretben szintet léptek.
- Újabb mérföldkövet avattak a szegedi szuperlézer központ előtti sétányon. A tavalyi két fizikai Nobel-díjasnak, a francia-svéd Anne L 'Huillier-nek és Krausz Ferencnek állítottak emléket. Az avatásra a két kitüntetett is eljött, hisz tanácsadóként mindketten részt vettek az ELI kialakításában.
Anne L 'Huillier-vel arról is beszélgettünk, milyen tudományos versengésben voltak Krausz Ferenccel, és hogyan vezetett ez végül egy probléma megoldásához.

Комментарии

Информация по комментариям в разработке