Dobry maharadża i polskie dzieci w Indiach - Wiesław Stypuła cz.3. Świadkowie Epoki

Описание к видео Dobry maharadża i polskie dzieci w Indiach - Wiesław Stypuła cz.3. Świadkowie Epoki

Witamy na kanale Świadkowie Epoki. Jeśli uważasz materiał za WARTOŚCIOWY prosimy o "ŁAPKĘ W GÓRĘ". Zapraszamy też do oglądania innych nagrań z kanału "Świadkowie Epoki".
Prosimy o SUBSKRYPCJĘ, pozwoli nam to rozwinąć kanał i dzielić się coraz ciekawszymi historiami.
Zachęcamy też do podzielenia się swoją opinią w KOMENTARZACH. A może znasz kogoś, kto mógłby opowiedzieć nam swoją historię? Pisz do nas na adres: [email protected]

Nasz dzisiejszy bohater:
Wiesław Stypuła (ur. 1931), jeden z wychowanków sierocińca w Balachadi w Indiach, założonego dla dzieci polskich przez maharadżę Jama Saheba Digvijayasinhaji. Opowiada o przybyciu do Indii i początkach funkcjonowania obozu, pierwszych zajęciach w szkole i codziennym życiu polskiej społeczności. Wspomina także smutne przypadki dzieci, które zmarły wskutek chorób czy nieszczęśliwych wypadków. Po zakończeniu drugiej wojny światowej Polacy w Indiach znaleźli się w nieciekawej sytuacji, Wiesław Stypuła opowiada o dość napiętej wówczas sytuacji i protestach Polaków, którzy nie chcieli wracać do komunistycznej Polski. Dużo uwagi poświęca także „dobremu maharadży”, który dzięki znajomości z Ignacym Janem Paderewskim zapałał sympatią do Polski i udzielił bezcennej pomocy Polakom zesłanym na „nieludzką ziemię”.

Copyright by Instytut Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego.

Комментарии

Информация по комментариям в разработке