Pražské letiště: Pohnutá minulost a nejistá budoucnost

Описание к видео Pražské letiště: Pohnutá minulost a nejistá budoucnost

Ročně jím projde 18 milionů cestujících a přistane tu 154 tisíc letadel. Řeč je o Letišti Václava Havla, jednom z největších a nejvýznamnějších letišť ve střední Evropě. Jaké zajímavosti se pojí s jeho minulostí a co ho čeká v budoucnu? To vám prozradíme v tomto díle seriálu Žít Prahu!

Co jste o pražském letišti netušili?

První letadlo
Vůbec prvním letounem, který přistál na tehdy ještě travnaté přistávací dráze ruzyňského letiště, byl Douglas DC-2, který letěl z Piešťan. Stalo se tak 5. dubna 1937 v 9 hodin ráno.

Architektonický skvost
Už od počátku si pražské letiště získávalo mezinárodní uznání – nejenže z něj pouhý rok od jeho vzniku odlétalo více než 100 linek do celé Evropy, ale architekt letiště Adolf Benš za něj získal na Mezinárodní výstavě umění v Paříži zlatou medaili.

Přelomový rok
Rok 1968 byl pro letiště Praha zásadní ze dvou důvodů. Tím prvním byla výstavba části Sever, která měla přispět k dalšímu rozvoji letecké dopravy. Tím druhým byla sovětská okupace, jež naopak leteckou dopravu na dvě desítky let utlumila.

Porevoluční znovuzrození
Po roce 1989 přišlo s otevřením hranic nové vzkříšení a letiště se začalo rozrůstat. V roce 1997 byl dostavěn Terminál 1, v roce 2005 Terminál 2.

Desetinásobný růst
Jak velké je vlastně pražské letiště? Zatímco původně mělo asi 80 hektarů, dnes jeho plocha zabírá okolo 920 hektarů.

Na hranici kapacit
Ke vzletům a přistání se dnes využívají dráhy RWY 06/24 a RWY 12/30. V čilém ruchu tu můžete zahlédnout třeba i největší dopravní letadlo na světě – Airbus A380. Ovšem nebývalý rozvoj letecké dopravy znamená také to, že již v roce 2019 bylo letiště Praha na samé hranici svých kapacit.

Plány do budoucna
Aby bylo možné vyhovět rostoucím nárokům, chystá se letiště do 10 let postavit novou ranvej a svou kapacitu navýšit až na 35 milionů cestujících ročně. Zvětšení čeká také odbavovací haly, počítá se s úpravou okolí letiště.

Co na plány Letiště Václava Havla říkáte? Myslíte, že jsou potřebné, nebo se obáváte, co budou znamenat například pro turismus či dopravu v Praze? Dejte nám vědět do komentářů!

0:00 Historie a budoucnost Letiště Václava Havla
0:42 Počátky pražského letiště
1:44 Kdo stojí za vzhledem letiště
1:57 Změny v roce 1968
2:22 Porevoluční vývoj
2:42 Současná podoba letiště
3:13 Plány na rozšíření letiště

Zdroje:
Vizualizace a archivní záběry: Youtube Letiště Praha    / @prgaero  
Některé ostatní záběry: Youtube flyRosta    / @flyrosta  

Mimochodem, doprava na letiště je také kapitola sama pro sebe. Navzdory slibům totiž stále ještě není dořešená rychlodráha na letiště. Proč? Na to jsme se zaměřili v jednom z předchozích videí:    • Proč stále nemáme vlak na letiště?  
Ale abychom pražské dopravě nekřivdili, existuje řada zajímavých a potřebných změn, jež se chystají. Za zmínku určitě stojí projekt Terminálu Smíchov. Jak bude vypadat? Podívejte se:    • Smíchovské nádraží čeká revoluční pro...  
Pokud vás spíše zajímá, jak se Praha chystá řešit věčně ucpanou magistrálu, neměli byste si nechat ujít díl věnovaný této dopravní tepně:    • Magistrála: Zachovat, nebo zrušit?  

Sledujte nás také na sociálních sítích:
FB (pravidelně nové nemovitosti a informace z realitního trhu):   / realitnikancelarkotula  
IG (co se děje v zákulisí natáčení a naší práce):   / kotula.daniel  

Potřebujete pomoc s prodejem nebo pronájmem nemovitosti? Ozvěte se nám, rádi vám pomůžeme: https://www.kotula.cz/

Vážíme si vaší podpory, díky!
Daniel, Lukáš, Honza, Martina, Květa, Ruda

Комментарии

Информация по комментариям в разработке