Карнобат – крепост Маркели с мощни земни валове /2024/

Описание к видео Карнобат – крепост Маркели с мощни земни валове /2024/

Карта на обекти с вградени видеа или снимки: https://www.google.com/maps/d/edit?mi...
Крепостта Маркели един от най-емблематичните археологически обекти от Античността, разположени в Югоизточна Тракия. В хронологически план градът съществува от IV в. пр. Хр. до кр. на VI в. сл. Хр. През римската епоха от 136 г. сл.Хр. е един от най-значителните римски военни лагери в провинция Тракия.
Крепостта заема западния край на възвишението Хисар, което е част от южната верига на Източна Стара планина. Крепостта възниква през късната Античност и първоначално е защитавана от крепостна стена, а през Средновековието – от изградени мощни земни отбранителни валове. Естествени защитни прегради към крепостта са река Мочурица, която е и неин основен водоизточник, и скалните откоси в северозападната част.
От гледна точка мястото на крепостта "Маркели" e стратегическo и изборът не е случаен, като обхваща видимост от един обширен район с радиус 30 – 40 километра.Крепостта има видима връзка с много укрепени селища в околността. Видимо от спътникова снимка ясно се очертава контура на съоръжението,като валове,ров,останки от крепостни стени-зидиве и сгради.Твърдината е с невероятно големи размери по площ.Явно в миналото тази крепостта е била важен център като база за военни действия и укрепено селище.
Гарнизонът на крепостта е един от първите изправили се срещу армията на император Никифор. След яростна битка градът бил щурмуван и превзет. Но византийските загуби били толкова големи, че ромейският владетел се принудил да даде почивка на войската си, използвана от Крум да извърши мобилизация в Северна и отвъддунавска България. Решимостта на българите при Маркели за съпротива демобилизирала някои висши византийци, които избягали при българите. Между тях бил и ковчежника Византий с цялото императорско съкровище. От Маркели Никифор тръгнал на поход към Плиска, за да не се завърне повече никога. След българското контранастъпление в 812 г. Маркели вече завинаги станал български град. В него резидирал братът на кан Крум, отбелязан в т.н. Хамбарлийски надпис. След тази война българската граница е преместена завинаги далече на юг и Маркели загубил стратегическата си функция на преден пост на българската отбрана в южно направление. Но той си останал голям български укрепен град и в късното средновековие, както личи от открити от археолозите монети на цар Светослав Тертер (1300 – 1322) и Иван Александър (1331 – 1371) Маркели е бил разрушен от турците навярно в 1371 г. след битката при Черномен, а жителите му основали днешния Карнобат. За съжаление крепостната стена едва личи само на едно място е висока около 1,5 м.

Местоположение
Надморска височина: 215 m GPS координати: 42°38’14” С.Ш. и 26°53’48” И.Д.


Текст цитат: https://www.bulgariancastles.com/gr-k...
Author's channel:
   / @laryykruchev1576  
Наш сайт: https://www.bulgariancastles.com/
Друг канал: https://th-cam.com/channels/TvUOb-L4J...
Telegram channel: https://t.me/+SSCaq_eJqoAwMWQ0
  / bulgariancastles  

Комментарии

Информация по комментариям в разработке