Czy faktycznie nadmiernie się pocisz?

Описание к видео Czy faktycznie nadmiernie się pocisz?

Co powoduje nadmierne pocenie? Przyczyn może być wiele: styl życia, płeć, masa ciała, kondycja fizyczna, dieta, a nawet niektóre choroby. Jeśli masz wrażenie, że nadmiernie się pocisz, ten filmik pomoże ci sprawdzić, czy wszystko jest w porządku.

W zasadzie pocenie pozwala nam żyć! I wcale nie jest to przesadą. Ta zdolność naszego organizmu chroni nas przed przegrzaniem, które może być śmiertelne w skutkach! Pocenie działa na tej samej zasadzie co płyn chłodniczy przepływający przez silnik samochodu. Jednak pocimy się nie tylko pod wpływem temperatury, więc dzisiaj opowiemy wam o głównych powodach nadmiernej potliwości.



Inne filmiki, które mogą ci się spodobać:

8 sygnałów, że twój organizm domaga się witaminy D    • 8 sygnałów, że twój organizm domaga s...  ;



Czas:

Stres i nerwy 1:59

Leki 3:02

Dieta 3:24

Wilgotność i upał 4:06

Ćwiczenia fizyczne 4:38

Cukrzyca 5:17

Duża ilość gruczołów potowych 5:55

Ciąża 6:42

Okres dojrzewania 7:11

Hiperhydroza 8:12

#potliwość #higiena #ciąża



Muzyka: Epidemic Sound https://www.epidemicsound.com/



Streszczenie:

Są ludzie, którzy – gdy jest im bardzo gorąco – pocą się mało, a nawet wcale. Pierwsza dysfunkcja nosi nazwę hipohydrozy, natomiast druga anhydrozy.

Kiedy ciało czuje, że jego temperatura rośnie, wytwarza duże ilości potu, żeby się schłodzić. W tym celu wykorzystuje olbrzymią liczbę od 2 do 4 milionów gruczołów potowych znajdujących się w organizmie.

Stresujące chwile, np. ważny egzamin czy rozmowa, pierwsza randka z osobą, na której bardzo ci zależy, prezentacja, którą musisz wygłosić przed pełną salą słuchaczy, u większości ludzi wywołują intensywne pocenie.

Niektóre leki wywołują diaforezę, czyli obfite pocenie się, które jest częstym skutkiem ubocznym brania medykamentów.

To, co jemy, również może wpływać na ilość wytwarzanego potu. Pikantne potrawy, np. papryczki chili, sprawiają, że nasz organizm myśli, że temperatura otoczenia wzrasta. W efekcie ciało zaczyna wytwarzać większe ilości potu, żeby zapobiec przegrzaniu.

Jednym z najbardziej prawdopodobnych (i całkowicie zdrowych) powodów niekontrolowanego pocenia się jest upalna i wilgotna pogoda. Dzięki intensywnemu wydzielaniu potu organizm chroni nas przed przegrzaniem.

Trzeba przyznać, że osoby ćwiczące na siłowni regularnie, mające dzięki temu lepszą kondycję, nie pocą się tak bardzo jak początkujący. Gdy kończysz trening, poświęć chwilę na ochłodzenie organizmu.

Osoby chorujące na cukrzycę zazwyczaj pocą się bardziej niż normalnie. Jednym z powodów są nadmierne kilogramy często związane z tą przypadłością. Oznacza to więcej pracy dla organizmu (i tym samym więcej potu).

Jeśli masz wrażenie, że pocisz się bardziej niż inni, możesz zwyczajnie mieć więcej gruczołów potowych.

Podczas ciąży przepływ krwi i metabolizm u kobiety przyspieszają, sprawiając, że ciało bardziej się poci. Niektóre kobiety pocą się również po porodzie, ponieważ ich organizm nadal próbuje ustalić odpowiedni poziom hormonów.

Dojrzewanie przynosi ze sobą mutację, pryszcze i gwałtowny wzrost. Ale jeszcze jednym, mniej powszechnym symptomem dojrzewania są 3 miliony energetycznych gruczołów potowych!

Według Międzynarodowego Stowarzyszenia Nadpotliwości w Stanach Zjednoczonych żyje ponad 15,3 miliona ludzi z hiperhydrozą. Cierpią oni na hiperhydrozę uogólnioną lub dotykającą określone części ciała, np. stopy, czoło czy dłonie.

Комментарии

Информация по комментариям в разработке