ÚZKOSŤ spôsobuje strach uzavretý v mysli

Описание к видео ÚZKOSŤ spôsobuje strach uzavretý v mysli

Mnohí s ktorými dennodenne na poradni komunikujeme nám píšu, že zažívajú úzkosti a iné úzkostné stavy. Napríklad im zovrie hrudník ako by naň niečo tlačilo, ťažko sa im dýcha, cítia nevoľnosť či zažívajú konštantný pocit strachu. Píšu nám aj, že nedokážu oddychovať, necítia už pokoj ani radosť a zo všetkého majú „nervy“.
A často sa pýtajú čo s tým.

V prvom rade úzkosť je prirodzená telesná reakcia na ohrozujúce podnety. Každý s ňou má skúsenosť. Líšime sa len však v tom, ako silne ju prežívame, čo je vec na ktorú vplýva viacero faktorov od výchovy až po genetiku.
Aj keď tieto veci ovplyvniť nedokážeme, dokážeme sa naučiť postupy, ktoré nám pomáhajú úzkosť zvládnuť.
Dlhodobé prežívanie úzkosti má totiž veľa negatívnych účinkov, rovnako ako neschopnosť pociťovať žiadnu, a preto čím lepšie ju vieme kontrolovať, tým zdravší a spokojnejší život zažívame.

Čo sa teda dá s úzkosťou robiť?

Tu je niekoľko tipov:
- Je dôležité vedieť, z čoho úzkosť pramení, čo ju spôsobuje.
Keď si uvedomíte v akých situáciách, pri akých myšlienkach sa cítite úzkostne, môžete sa im vyhnúť alebo sa lepšie voči nim obrníte. A zároveň si uvedomíte, kedy sa necítite úzkostne, tieto chvíle môžete využiť na oddych a „dobíjanie bateriek.“

- Učte sa oddychovať a relaxovať. Fyzicky aj psychicky. Môže to byť šport, umelecká aktivita, alebo si môžete vymyslieť iné spôsoby. Jednoducho hľadajte čo a v akej miere vám pomáha. Vyčleňte si čas kedy sa tomu budete venovať a snažte sa to dodržovať. Pravidelný rytmus vašich aktivít rovnako pomáha proti pocitom zahltenia a paniky.

- Dostaňte veci z hlavy von. Strach uzavretý v mysli neustále rastie. Napíšte si aké veci naozaj sú, dobré aj zlé stránky. Napíšte si aj možnosti ako ich zvládnuť a čo vám pomohlo naposledy. Keď bude ťažko, môžete si toto všetko pripomenúť. A strach napísaný na papieri už neporastie.

- Hľadajte, čo vám najviac vyhovuje. Zmena sa najľahšie dosahuje keď zapojíte viacero aktivít. Skúšajte a kombinujte. Ak niečo nezafunguje nie je to váš neúspech, len bude pre vás vhodnejšie niečo iné.

Toto bolo len niekoľko rád, ak viete o niečom ďalšom, čo pomáha, napíšte nám do komentárov.

Alebo nám napíšte na ipcko.sk, spoločne môžeme hľadať spôsoby ako vám pomôcť.

Nezostávajte sami.

👩‍💻SME TU PRE VÁS👨‍💻 na www.ipcko.sk

ZDIEĽAJTE toto video, MÔŽE TO NIEKOMU ZACHRÁNIŤ ŽIVOT.

Sledovať naše novinky môžete aj na INSTAGRAME:   / ipcko  
Náš facebook:   / ipcko  

Vyrobili sme aj ďalšie podobné videá, klikni na ne a daj nám odber, nech Ti nič neunikne.

Poradkyňa IPčko.sk vo videu: Andrea Klemová
Video spracoval: Marek Franko

Комментарии

Информация по комментариям в разработке