Ako sa NEvyhladovať? ANOREXIA, BULÍMIA.

Описание к видео Ako sa NEvyhladovať? ANOREXIA, BULÍMIA.

Anorexia, bulímia, ortorexia či záchvatové prejedanie - to všetko sú poruchy príjmu potravy. Nediskriminujú vek, pohlavie, ani rasu, netýkajú sa len dievčat, ale aj chlapcov.
Poruchy príjmu potravy vznikajú súhrou viacerých faktorov: perfekcionizmu, genetiky, vplyvu výchovy a okolia, v ktorom človek žije, tlaku spoločnosti. Vyvíjajú sa postupne, nedá sa ich chytiť ako chrípku.
Spúšťačom môže byť stresujúca udalosť, úmrtie v rodine, veľké zlyhanie. To vedie k strate kontroly nad vlastným životom. Práve, keď sa veci v živote trieštia, prijímanie potravy - aj keď narušené - je niečo, čo nám dodáva pocit istoty.

Ako zvyčajne porucha príjmu potravy začína?
Po nepríjemnej skúsenosti sa rozhodneš vybehnúť zo starých koľají a rozhodneš sa zmeniť životný štýl. Najskôr chceš schudnúť len pár kíl, potom trochu viac, a potom ešte trochu... Takto neustále posúvaš hranicu, pretože vždy, keď ju dosiahneš, nie si s ňou spokojná. K príznakom patrí nízka sebadôvera, pocit menejcennosti, prehnané zameranie na výkon, nezvládanie nárokov okolia, vyhýbanie sa spoločnosti. Preto zhodených kíl nikdy nie je dosť.
To už však Tvoja snaha nie je len o jedle a strate váhy, je to rozvinutá závislosť, ktorá vedie k sebapoškodzovaniu.

Máš pocit, že by si mohla mať poruchu príjmu potravy?
Neboj sa, dá sa nad ňou zvíťaziť.
V prvom rade sa zdôver svojim blízkym a pokúste sa spolu vyhľadať odbornú pomoc, napríklad lekára, psychiatra či výživového poradcu. Spolu vám to pôjde ľahšie.
Napíš si dôvody prečo chceš s chorobou bojovať, triezvo a racionálne, môže mať napríklad formu listu pre niekoho blízkeho. Pomôže Ti vo chvíľach, keď Ťa prepadne úzkosť či panika. Tieto pocity sú však prirodzené, pretože sa snažíš o zmenu, postupne však budú ustupovať.
Dodržuj pravidelný jedálny režim, ktorý si spolu s odborníkom stanovíte. Jedz mechanicky, príliš neuvažuj, dávaj prednosť jednoduchým jedlám. Jesť zdravo neznamená výhýbať sa väčšine potravín.
Zapisuj si aj svoje pozitívne skúsenosti, čo Ti pomohlo prekonať nutkanie dávať či naopak pravidelne jesť a používaj to ďalej.
Nezvyšuj osobné rekordy. Ani v jedení, ani v cvičení. Rob veci do takej miery, aby Ti robili radosť. Sústreď sa na prítomnosť. Neuvažuj nad všeobecnými problémami, napríklad „ako byť šťastný“. Skôr mysli na malé a konkrétne - „čo budem robiť dnes večer?“.
Neboj sa komunikovať s odborníkmi, blízkymi alebo aj s ľuďmi, ktorí Ťa hnevajú. Dostaň svoje pocity von, nenechávaj ich v sebe a netrestaj sa za ne. PPP mení náš obraz o sebe, zdáme sa sami sebe zlí a škaredí, aj keď takí v skutočnosti nie sme. Preto musíš nájsť opäť cestu k sebe, k tomu čo máš rada a k tomu, kto naozaj si. Tento proces je pomalý, ale veľmi rýchlo sa dostavia prvé výsledky. Nevzdávaj sa.

Ak by si sa chcela dozvedieť viac, mňa a mojich kolegov môžeš kontaktovať na ipcko.sk a tiež na chutzit.sk. Táto stránka je určená práve pre ľudí trpiacich poruchami príjmu potravy.

Nezostávaj sama.

👩‍💻SME TU PRE TEBA👨‍💻 na www.ipcko.sk

ZDIEĽAJTE toto video, MÔŽE TO NIEKOMU ZACHRÁNIŤ ŽIVOT.

Sledovať naše novinky môžete aj na INSTAGRAME:   / ipcko  
Náš facebook:   / ipcko  

Vyrobili sme aj ďalšie podobné videá, klikni na ne a daj nám odber, nech Ti nič neunikne.

Poradkyňa IPčko.sk vo videu: Zuzana Medlenová
Video spracoval: Marek Franko

Комментарии

Информация по комментариям в разработке