Obalamy mity dietetyczne z internetu Dr Wrzosek: "Nie ma takich produktów, które trzeba jeść"

Описание к видео Obalamy mity dietetyczne z internetu Dr Wrzosek: "Nie ma takich produktów, które trzeba jeść"

Coraz więcej osób chce wyglądać zdrowo i szczupło. Coraz bardziej zwracamy uwagę na to, co jemy, ale swoją wiedzę czerpiemy głównie z internetu. Często jednak natkniemy się tam na powtarzane mity dietetyczne – dlatego postanowiliśmy je zweryfikować w najlepszym możliwym źródle.

W wideo podcaście "Zdrowie bez cenzury" gościem Anny Kaczmarek jest doktor dietetyki Michał Wrzosek, który rozprawia się z tym, w co wierzyliśmy od lat.

Węglowodany będą na pierwszym miejscu, bo ta moda na dietę ketogeniczną, na teorię, że każde wzrośniecie poziomu insuliny we krwi jest szkodliwe. Że ten cukier nie może nam urosnąć, co jest normalną fizjologiczną rzeczą, że jak zjemy węglowodany, to ten poziom cukru wzrasta, potem maleje i to jest jak najbardziej w porządku. Myślę, że dieta ketogeniczna i low carb, że to jest jedyny sposób na zdrowie, wymarzoną sylwetkę — będzie takim numerem jeden [...] Skąd moda na dietę keto? Komuś, kto chce schudnąć, chce lepiej wyglądać, łatwiej jest uwierzyć w jedną zasadę, która sprawi, że osiągnie on tę wymarzoną sylwetkę. W tym wypadku: nie jesz węglowodanów, to na pewno ci się uda — dementuje Michał Wrzosek.

A co ze słynną szklanką gorącej wody z cytryną wypijaną rano, która rzekomo powoduje detoks organizmu i odchudza?

Woda z cytryną jest ogólnie fajnym rozwiązaniem, jeżeli ktoś lubi tę wodę z cytryną. Ale jeżeli przypisujemy jej jakieś magiczne właściwości, których nie ma, to wpadamy w jakieś błędne koło, że ma to dać nam jakiś efekt, a to nie ma prawa dać nam żadnego efektu - uśmiecha się dietetyk.

Jak zatem wybrać dobrą dietę?

Ta dieta ma być dopasowana do nas, a nie my do diety. To nigdy nie działa. To właśnie jest to dlaczego dieta ketogeniczna, czy inne wymyślne diety: post Ewy Dąbrowskiej, inne takie dziwne, skrajne modele żywieniowe nie działają. Dlaczego uważam, ze one są szkodlliwe? Bo one są z góry określone. Kupujemy sobie jakiś plan w internecie i on jest "od do". A każdy organizm jest inny, każdy człowiek jest inny — stanowczo stwierdza Michał Wrzosek.

Te i inne mity żywieniowe w wideo podcaście "Zdrowie bez cenzury".

Subskrybuj nasz kanał ► https://bit.ly/naTemat_subskrybuj
Odwiedź naszą stronę ► https://natemat.pl/
Obserwuj nas na Instagramie ►   / natematpl  
Twitter ►   / natematpl  

Комментарии

Информация по комментариям в разработке