Witam serdecznie na moim kanale YT i zapraszam na ostatni w tym roku filmik, tym razem z testu mojego elektrycznego roweru - TrybEco Compacta 16, który zakupiłem w grudniu 2022 roku u polskiego producenta tych rowerów w Łodzi:
https://www.trybeco.com/
Firma ta montuje rowery z chińskich komponentów pod swoją marką, daje oczywiście na ten pojazd gwarancję - 24 m-ce na rower, 12 m-cy na silnik oraz akumulator, oraz oferuje wsparcie techniczne.
TrybEco Compacta 16 - jest małym składanym rowerem elektrycznym / skuterem na 16" kołach, wycenionym na kwotę - 4'399 zł. (grudzień 2023).
Mnie udało się go nabyć w promocji "Black Week" za kwotę - 2'999 zł. ponad rok temu.
Ramę pojazdu wykonano z aluminiowego stopu 6061, napędza go wbudowany w tylne koło - 250 W bezszczotkowy silnik BLDC, a zasila bateria umieszczona w ramie o pojemności - 10 Ah i napięciu - 36V z BMS.
Pojazd nie posiada przerzutek ani amortyzacji, za to wyposażono go w proste, skuteczne hamulce tarczowe mechaniczne na obu kołach z magnezowymi felgami, są też błotniki które po pierwszym deszczu musiałem wymienić na inne ;/
Compacta 16 ma także przednią lampkę i klakson zasilane akumulatorem.
W rowerze można regulować na wysokość składaną kierownicę i sztycę siedzenia, składane są także pedały.
Dzięki możliwości złożenia roweru jego wymiary są bardzo kompaktowe - 60 x 80 x 40 cm. (po rozłożeniu - 130 x 105 x 56 cm.), co umożliwia przewożenie go w bagażniku małego kompaktowego samochodu typu Hatchback, w kabinie ciężarówki czy jakiejś łodzi lub kampera.
Niestety po złożeniu i postawieniu na podstawce - TrybEco Compacta 16 będzie się przewracał na kierownicę.. z powodu umieszczonego pod kątem ramienia łamanej ramy co jest mocno denerwujące.
Rower przechowywałem w szafie gospodarczej na balkonie, zimą oczywiście wyjmowałem akumulator by nie stał na mrozie.
W ramie umieszczono również sterownik, natomiast wyświetlacz z manetką gazu znajduje się po prawej stronie kierownicy, szkoda że nie można nieco go przechylić w stronę kierowcy, mimo to jego czytelność jest bardzo dobra także z racji podświetlenia na biało.
Teoretyczny zasięg jaki podaje producent to - 50 -100 km. jest on sporo zawyżony !
Podczas testu przy w pełni naładowanej baterii, maksymalnym ciśnieniu w kołach, idealnych warunkach pogodowych i mojej wadze - 105 kg. na maksymalnym wspomaganiu udało mi się przejechać dystans - 33 km. po Krakowie, raczej płaskich drogach z małą ilością wzniesień.
Waga którą podaje producent - 17 kg. także nie jest zgodna z rzeczywistością, po zważeniu całości z akumulatorem masa roweru wyniosła - 18,6 kg.
Prędkość odcięcia wspomagania na poszczególnych trybach wynosi kolejno - 15 / 25 / 35 km/godz. i tu niestety nie da się regulować prędkości jazdy poprzez wolniejsze kręcenie pedałami, tylko manetką gazu można to robić.
Samo pedałowanie ze wspomaganiem jest bardzo nienaturalne, bo rowerzysta w zasadzie tylko rusza nogami bez żadnego oporu co jest dosyć dziwaczne.
Niezależnie od ilości obrotów korby, silnik rozpędza się do maksymalnej prędkości danego trybu, więc chcąc jechać stałą prędkością trzeba co chwilę odpuszczać pedałowanie, by za chwilę je wzmóc.
Deklarowany czas ładowania oscyluje w zakresie - 3 do 5 godzin, co przy standardowej ładowarce wydaje się normalne, mnie naładowanie akumulatora od 0 - 100 % zajęło nieco ponad 6 godzin.
Dosyć słaba jest oryginalna ładowarka o mocy bodajże 130 W / 2 A, jedynym wskaźnikiem jest w niej dwukolorowa - zielona / czerwona - dioda, nie można więc ocenić stopnia naładowania ogniw np. do przechowywania roweru zimą w trybie "storage".
Pod koniec filmu zawarłem jak zawsze dokładne podsumowanie wad i zalet tego pojazdu, mam nadzieję że ten nieco przydługi filmik będzie pomocny dla kogoś kto szuka takiego roweru dla siebie.
Uważam że takie składane rowerki są świetną alternatywą na codzienne dojazdy do pracy w zakorkowanych miastach takich jak Kraków, potem można je złożyć i przechować w miejscu pracy nie martwiąc się o kradzieże.
Trzeba jednak mieć świadomość że taki rower nie nadaje się do dłuższego podróżowania nie tylko z powodu małych kółek, braku amortyzacji co także jest uciążliwe, ale również z powodu niewielkiego zasięgu takiego pojazdu.
Oczywiście można kupić składany rower z większymi kołami i akumulatorem a także amortyzacją, co niewątpliwe daje większy komfort, tyle że wtedy wzrasta nam waga i gabaryt, a w takich pojazdach chodzi o to by były po złożeniu jak najmniejsze.
Jak zawsze zapraszam do oceniania i merytorycznego komentowania materiału.
Nowy 2024 Rok będzie obfitował u mnie na kanale w sporą ilość filmów, tym razem już tylko o tematyce motocyklowej ;)
04 marca 2024 wybieram się do salonu - Triumph Katowice na premierę nowych modeli lekkich motocykli tej marki z jednocylindrowym silnikiem o pojemności - 400 cm3, zapraszam Was tam na 17:30, chętnie przybiję z Wami piątkę ;)
Pozdrawiam serdecznie - RafałB Niezależny Bloger Motocyklowy
Информация по комментариям в разработке