Inowrocław - piękne uzdrowisko.

Описание к видео Inowrocław - piękne uzdrowisko.

Inowrocław to interesujące miasto leżące w województwie kujawsko-pomorskim, nad rzeką Noteć, około 35 km od Torunia, niedaleko Kruszwicy.
Inowrocław często nazywany bywa "miastem na soli", ponieważ leży na potężnym wsadzie solnym. Już w 1875 roku powstało tu uzdrowisko, w którym do dziś wykorzystuje się najważniejsze tutejsze bogactwo naturalne czyli sól oraz solankę.

Inowrocław szczyci się bogatą i długą historią, ale zachowane obiekty architektoniczne nie odzwierciedlają jej w pełni, na co wpływ miały burzliwe dzieje tej ziemi. W średniowieczu Inowrocław był najważniejszym ośrodkiem politycznym i handlowym na pograniczu polsko-krzyżackim, jednak liczne wojny dokonały ogromnych spustoszeń i nie przetrwał ani zamek książęcy, ani wspaniała wieża ratuszowa, ani większość zabytkowych domów.
Najstarszym zachowanym zabytkiem Inowrocławia jest romański kościół Imienia Najświętszej Maryi Panny, choć to dziś piękna cała budowla, to nazywana jest "ruiną", gdyż wiele lat właśnie w takim stanie pozostawała.

Również inne ciekawe świątynie spotkać można w tym mieście, ładną wieżą pochwalić może się kościół Św. Ducha, a niecodzienną kopułą w kształcie żołnierskiego hełmu kościół garnizonowy Św. Barbary.

Największa budowla sakralna w Inowrocławiu to efektowny kościół Zwiastowania NMP, wzniesiony w latach 1898-1900. Ta neoromańska świątynia, długa na 72 m i szeroka na 25 m, mieści aż 3000 ludzi. Widoczna w całej okolicy 77-metrowa wieża jest doskonałym punktem orientacyjnym a przy tym symbolem Inowrocławia.
Kto lubi ciekawą architekturę, powinien wybrać się koniecznie na ulicę Solankową, której zabudowa wyróżnia się oryginalnością i wyjątkowym smakiem artystycznym. Spotkać tu można nawiązujący do romantycznego neogotyku dom kupca Juliana Dreusa, neorenesansową willę zasłużonego inowrocławskiego budowniczego Kazimierza Przyłuskiego, "pałac mieszczański" w stylu włoskiego neorenesansu, dom reprezentujący renesans niderlandzki, w którym w 1927 roku mieszkał Stanisław Przybyszewski czy inspirowany polskim duchem pensjonat "Biały Dworek".
Jedną z najciekawszych atrakcji jest tutaj Park Solankowy , którego pominąć przy zwiedzaniu miasta nie sposób. Odznacza się ładną zabudową uzdrowiskową, piękną przyrodą i słynną Aleją Dębów Gwiazd. Powstała tu niedawno nowoczesna Pijalnia Wód z Ławeczką Teściowej. Koniecznie odwiedzić też trzeba inowrocławskie tężnie solankowe, które leczą górne drogi oddechowe.
Inowrocławskie uzdrowisko jest uznawane za jedno z najważniejszych w kraju. Szeroki wachlarz usług sanatoryjnych i ich wysoki standard sprawiają, że corocznie Inowrocław gości ponad 34 tysiące kuracjuszy. Głównymi profilami leczniczymi inowrocławskiego uzdrowiska są: choroby układu krążenia i ruchu, w tym stany zwyrodnieniowe, urazowe i zapalne, choroby kręgosłupa, układów oddechowego i pokarmowego. Sanatoria oferują pacjentom kilkadziesiąt rodzajów zabiegów leczniczych, m.in. masaże i kąpiele różnego typu, zabiegi w kriokomorze. Poza leczeniem typowo sanatoryjnym organizowane są tu pobyty profilaktyczne, rehabilitacyjne, odchudzające i rekreacyjne oraz weekendowe.

Комментарии

Информация по комментариям в разработке