"Rota" - Polska Pieśń Patriotyczna (TEKST)

Описание к видео "Rota" - Polska Pieśń Patriotyczna (TEKST)

------˗ˋˏ🇵🇱Ważne Info🇵🇱ˎˊ˗------
Żadne ważne info dzisiaj. Miłego oglądania :D

------˗ˋˏ🌍Ogólne Info🌍ˎˊ˗------
"Rota" to jedna z najważniejszych polskich pieśni patriotycznych, która na przestrzeni lat stała się symbolem narodowego oporu, tożsamości i walki o niepodległość. Jej tekst napisała Maria Konopnicka, a muzykę skomponował Feliks Nowowiejski. Pieśń powstała w okresie nasilonych działań germanizacyjnych na ziemiach polskich pod zaborami, co znacząco wpłynęło na jej treść i przesłanie.

Powstanie tekstu
Tekst "Roty" został napisany przez Marię Konopnicką w 1908 roku. Był to czas wzmożonej germanizacji Polaków, szczególnie w zaborze pruskim, gdzie Polacy byli zmuszani do rezygnacji z własnej kultury i języka. Konopnicka, głęboko poruszona losem rodaków, napisała ten wiersz jako manifest przeciwko próbom wynarodowienia i jako wyraz niezłomnej postawy wobec prześladowań.

Inspiracją do napisania "Roty" były m.in. wydarzenia związane z tzw. "wrześniowym strajkiem szkolnym" w 1901 roku, kiedy to dzieci polskie z Wrześni odmówiły nauki religii w języku niemieckim. Przesłanie wiersza miało na celu zmobilizowanie Polaków do walki o swoje prawa i przypomnienie im o konieczności zachowania polskiej tożsamości.

Pierwsze wykonanie
Muzykę do "Roty" skomponował Feliks Nowowiejski, wybitny polski kompozytor i dyrygent. Pierwsze publiczne wykonanie pieśni miało miejsce 15 lipca 1910 roku w Krakowie, podczas obchodów 500. rocznicy zwycięstwa pod Grunwaldem. Pieśń została wykonana na Placu Matejki, pod pomnikiem Grunwaldzkim, w obecności tysięcy Polaków. Wydarzenie to miało ogromne znaczenie patriotyczne i stało się manifestacją polskiej jedności narodowej.

Symbolika i znaczenie
"Rota" w krótkim czasie zyskała ogromną popularność wśród Polaków, stając się jednym z najważniejszych symboli oporu przeciwko zaborcom. Tekst pieśni, pełen zdecydowania i dumy narodowej, wyrażał gotowość Polaków do walki o wolność i niepodległość. Słowa "Nie rzucim ziemi, skąd nasz ród" oraz "Twierdzą nam będzie każdy próg" stały się synonimem niezłomności i walki o zachowanie polskości.

W okresie międzywojennym "Rota" była jednym z najważniejszych utworów wykonywanych podczas uroczystości państwowych i patriotycznych. Pieśń ta była także rozważana jako hymn narodowy Polski, jednak ostatecznie wybrano "Mazurek Dąbrowskiego". Mimo to "Rota" pozostała pieśnią, która w chwilach zagrożenia i walki dodawała Polakom sił i nadziei.

"Rota" w czasach współczesnych
Współcześnie "Rota" nadal zajmuje szczególne miejsce w polskiej kulturze i tradycji. Wykonywana jest podczas ważnych uroczystości patriotycznych, takich jak rocznice narodowe, a jej tekst jest powszechnie znany. Pieśń ta przypomina o trudnej historii Polski, o walce o wolność i o konieczności pielęgnowania tożsamości narodowej.

"Rota" jest symbolem niezłomnej postawy i narodowej dumy, a jej słowa wciąż mają moc poruszania serc Polaków, przypominając o wartościach, które przez wieki były fundamentem polskiej tożsamości.

------˗ˋˏTekstˎˊ˗------

1. Zwrotka.:
0:15

Nie Rzucim Ziemi, Skąd Nasz Ród
Nie Damy Pogrześć Mowy
Polski My Naród, Polski Lud
Królewski Szczep Piastowy
Nie Damy, By Nas Zgnębił Wróg!

Ref.:
0:47

Tak Nam Dopomóż Bóg!
Tak Nam Dopomóż Bóg!

2. Zwrotka.:
1:00

Do Krwi Ostatniej Kropli Z Żył
Bronić Będziemy Ducha
Aż Się Rozpadnie W Proch I W Pył
Krzyżacka Zawierucha
Twierdzą Nam Będzie Każdy Próg.

Ref.:
1:31

Tak Nam Dopomóż Bóg!
Tak Nam Dopomóż Bóg!

3. Zwrotka.:
1:44

Nie Będzie Niemiec Pluł Nam W Twarz
Ni Dzieci Nam Germanił!
Orężny Wstanie Hufiec Nasz
Duch Będzie Nam Hetmanił
Pójdziem, Gdy Zabrzmi Złoty Róg.

Ref.:
2:17

Tak Nam Dopomóż Bóg!
Tak Nam Dopomóż Bóg!

4. Zwrotka.:
2:30

Nie Damy Miana Polski Zgnieść
Nie Pójdziem Żywo W Trumnę
Dla Polski Imię, Dla Jej Cześć
Podnosi Czoła Dumne
Odzyska Ziemi Dziadów Wnuk.

Ref.:
3:02

Tak Nam Dopomóż Bóg!
Tak Nam Dopomóż Bóg!

Комментарии

Информация по комментариям в разработке