"Boże, Coś Polskę.." - Polska Pieśń Religijno-Patriotyczna (TEKST)

Описание к видео "Boże, Coś Polskę.." - Polska Pieśń Religijno-Patriotyczna (TEKST)

------˗ˋˏ🇵🇱Ważne Info🇵🇱ˎˊ˗------
Nic aż takiego ważnego. Miłem oglądania :D

------˗ˋˏ🌍Ogólne Info🌍ˎˊ˗------
"Boże, coś Polskę" to jedna z najbardziej znanych pieśni religijno-patriotycznych w Polsce, której historia sięga początku XIX wieku. Utwór ten stał się symbolem narodowym, śpiewanym zarówno podczas uroczystości religijnych, jak i patriotycznych. Pieśń ta wyraża głębokie uczucia religijne i miłość do ojczyzny, a jej tekst oraz melodia ewoluowały na przestrzeni lat, dostosowując się do zmieniających się realiów historycznych Polski.

Geneza i pierwsza wersja pieśni

Pierwsza wersja "Boże, coś Polskę" powstała w 1816 roku. Tekst został napisany przez Alojzego Felińskiego, polskiego poetę i dramatopisarza, na zamówienie cara Aleksandra I, który był wówczas także królem Polski. Feliński napisał utwór jako hymn dziękczynny z okazji zakończenia wojen napoleońskich, a jego pierwotny tytuł brzmiał "Hymn na rocznicę ogłoszenia Królestwa Polskiego". Pierwsza wersja tekstu zaczynała się od słów:

"Boże, coś Polskę przez tak liczne wieki,
Otaczał blaskiem potęgi i chwały,
Coś ją osłaniał tarczą swej opieki,
Od nieszczęść, które przygnębić ją miały."

W tej wersji pieśń miała charakter bardziej dziękczynny i miała na celu uczczenie cara Aleksandra I jako władcy, który miał przynieść Polsce stabilizację i pokój po burzliwym okresie wojen.

Przemiany tekstu w XIX wieku

Wraz z upływem czasu i zmianami politycznymi, tekst pieśni został dostosowany do nowych okoliczności. Po upadku powstania listopadowego w 1831 roku, nastąpiła pierwsza znacząca zmiana, która wprowadziła do pieśni elementy modlitwy o wyzwolenie Polski spod jarzma zaborców. Zamiast słów "Naszego króla zachowaj nam, Panie", które nawiązywały do lojalności wobec monarchy, zaczęto śpiewać "Ojczyznę wolną racz nam wrócić, Panie". Ta wersja stała się bardzo popularna wśród Polaków, którzy w obliczu represji i rozbiorów poszukiwali pocieszenia i nadziei na odzyskanie niepodległości.

Pieśń w XX wieku

W okresie zaborów, a także podczas obu wojen światowych, "Boże, coś Polskę" była nieformalnym hymnem narodowym, śpiewanym przez Polaków jako wyraz tęsknoty za wolnością. W czasie II wojny światowej oraz po wojnie, pieśń była śpiewana w kościołach, na uroczystościach patriotycznych i podczas manifestacji, szczególnie w okresach oporu przeciwko reżimowi komunistycznemu.

Po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku, pieśń nadal miała ogromne znaczenie w polskiej kulturze, chociaż jej wersja tekstu mogła się różnić w zależności od sytuacji politycznej. W czasach PRL, kiedy to władze komunistyczne dążyły do ograniczenia wpływów Kościoła i patriotyzmu, "Boże, coś Polskę" była symbolem sprzeciwu wobec narzuconej ideologii.

Współczesność

Dziś "Boże, coś Polskę" jest nadal ważnym elementem polskiej tradycji. Pieśń jest śpiewana podczas ważnych uroczystości kościelnych, państwowych oraz w momentach, kiedy Polacy chcą podkreślić swoją więź z ojczyzną i wiarę w Bożą opiekę. Najczęściej wykonuje się wersję z prośbą "Ojczyznę wolną pobłogosław, Panie", choć wersja "Ojczyznę wolną racz nam wrócić, Panie" bywa używana w kontekście wspomnień historycznych i refleksji nad trudnymi okresami w dziejach Polski.

"Boże, coś Polskę" pozostaje jednym z najważniejszych symboli polskiego ducha narodowego i religijnego, wyrażając zarówno głęboką wiarę, jak i miłość do ojczyzny, niezależnie od zmieniających się czasów i okoliczności.

------˗ˋˏTekstˎˊ˗------

1. Zwrotka.:
0:16

Boże, Coś Polskę Przez Tak Liczne Wieki
Otaczał Blaskiem Potęgi I Chwały,
Coś Ją Osłaniał Tarczą Swej Opieki
Od Nieszczęść, Które Przygnębić Ją Miały!


Ref. x2:
0:49

Przed Twe Ołtarze Zanosim Błaganie
Ojczyznę Wolną Pobłogosław Panie!


2. Zwrotka.:
1:24

Ty, Któryś Potem Tknięty Jej Upadkiem
Wspierał Walczących Za Najświętszą Sprawę,
I Chcąc Świat Cały Mieć Jej Męstwa Świadkiem
W Nieszczęściach Samych Pomnażał Jej Sławę.



Ref. x2:
1:58

Przed Twe Ołtarze Zanosim Błaganie
Ojczyznę Wolną Pobłogosław Panie!


3. Zwrotka.:
2:32

Wróć Tkniętej Polsce Świetność Starożytną,
Użyźniaj Pola, Spustoszałe łany,
Niech Szczęście, Pokój Na Nowo Zakwitną.
Przestań nas Karać, Boże Zagniewany.



Ref. x2:
3:05

Przed Twe Ołtarze Zanosim Błaganie
Ojczyznę Wolną Pobłogosław Panie!


4. Zwrotka.:
3:40

Powstała Z Grobu Na Twe Władne Słowo
Polska, Wolności Narodów Chorąży,
Pierzchnęły Straże, A Ponad Jej Głową
Znowu Swobodnie Orzeł Biały Krąży.



Ref. x2:
4:14

Przed Twe Ołtarze Zanosim Błaganie
Ojczyznę Wolną Pobłogosław Panie!

Комментарии

Информация по комментариям в разработке