Życie ze stwardnieniem rozsianym: „A pod sukienką jest pampers” | SKRAWKI

Описание к видео Życie ze stwardnieniem rozsianym: „A pod sukienką jest pampers” | SKRAWKI

Nowy odcinek SKRAWKÓW w każdy piątek o 18:00. Subskrybujcie!

Agnieszka w wieku 21 lat dowiedziała się, że te wszystkie objawy, które od lat próbowała zdiagnozować, mają swoją nazwę: stwardnienie rozsiane (MS). Jak sama mówi, po otrzymaniu diagnozy ze szpitala wyszła już inna. 5 lat później ciągle próbuje pogodzić się ze swoją chorobą, zaakceptować ją. Podobno jest to możliwe.

Agnieszka na pewno nie jest z tym sama. SMerfów - bo tak określają się chorzy na stwardnienie rozsiane wśród siebie - jest w Polsce około 48 tysięcy. Pierwsze objawy pojawiają się już między 20. a 30. rokiem życia. Przyczyna SM nadal nie jest znana, a objawy mogą dotykać całego ciała. Żaden lekarz nie jest w stanie przewidzieć, w jaki sposób choroba będzie przebiegać. Chorujący na SM żyją w ciągłej niepewności.

To w gruncie rzeczy niewidzialna niepełnosprawność. Ale przecież to, że coś jest niewidoczne dla innych, nie znaczy, że nie istnieje! Piękna, młoda kobieta pod sukienką ma pampersa i już nigdy nie założy szpilek. Mężczyzna w koszuli pędzący rano do pracy, który chwieje się na boki, jakby wypił kilka głębszych. Chłopak, który grał w młodości w piłkę, przed 30-stką musiał kupić sobie balkonik. Wszyscy nadmiernie zmęczeni.

Mimo wielkiego obciążenia chorobą Agnieszka nie zapomina o życiu i realizuje się w sztuce tatuażu - i jest naprawdę prawdziwą artystką! Bardzo polecam wszystkim zapoznać się z tym, co robi, póki - jak sama mówi - oczy pracują, a ręce nie drżą:
  / euthanasia.ink  
  / euthanasiaink  

Jeśli ktoś chce się dowiedzieć o chorobie, jak poznać osoby chore lub jak je wspierać:
  / stwardnienierozsiane.info  
https://www.fundacjahh.org/
https://ptsr.org.pl/

----------
Jeżeli podoba Ci się to, co robią SKRAWKI, możesz wesprzeć Skrawkowe historie na Patronite: https://patronite.pl/skrawki

----------
Jeżeli chcesz podzielić się swoją historią, napisz do mnie na: [email protected]

----------
Gdzie można śledzić Skrawkowe historie:
Kanał na YT:    / @skrawki_story  
Instagram:   / skrawki.story  
Facebook:   / skrawki.story  
TikTok:   / skrawki_story  
Twitter:   / joannaberendt  

#skrawki #niepełnosprawność #ozn #wywiad #ludzie #prawdziwehistorie

Комментарии

Информация по комментариям в разработке